Шукач скарбів знайшов у Норвегії величезну колекцію старовинних коштовностей

11 вересня 2023, 21:01
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Норвезький металошукач-любитель знайшов золоті прикраси, вік яких оцінили в півтори тисячі років. Колекція включає підвіски, намистини та персні.

Ерленд Боре, 51-річний норвежець, знайшов скарб, який містив дев'ять кулонів з "рідкісними золотими символами", три золоті каблучки та 10 золотих перлин, на початку цього літа. Він досліджував Реннесей, приватний острів біля південно-західного узбережжя країни. Експерти вже назвали знахідку найбільшим золотим скарбом Норвегії цього століття. 

Дивіться також Двоє будівельників пробили діру у Великій китайській стіні, щоб скоротити собі шлях

Що відомо

Під час своєї експедиції, яка була схвалена приватним землевласником, Боре не сподівався знайти багато. Але потім його нещодавно придбаний металошукач почав пищати, коли він проводив ним над однією з ділянок ґрунту. Швидкі розкопки спочатку виявили стару обгортку від шоколадного батончика. Але потім він помітив грудочку, що стирчала з ґрунту.

Раптом я сидів із золотим скарбом у руках. Там було багато маленьких золотих перлин. Було важливо отримати все і нічого не втратити,
– розповів Боре в інтерв'ю Норвезькій телерадіомовній корпорації (NRK).


Золотий скарб добре зберігся і має кілька дрібних деталей. На золотих підвісках у центрі вигравіруваний кінь / Фото RIK WAAGE / NRK

Він сказав, що його знахідка була "абсолютно нереальною" і негайно зв'язався з владою, яка підтвердила, що золотий скарб важить приблизно 3,5 унції (100 грамів). "Це золота знахідка століття в Норвегії. Знайти стільки золота одночасно – надзвичайно незвично", – коментує Оле Мадсен, директор Музею археології в Університеті Ставангера.


Золота знахідка складалася з дев'яти монетовидних золотих підвісок, десяти золотих намистин і трьох золотих перснів / Фото Annette Græsli Øvrelid, Arkeologisk museum, UiS


Золота намистина / Фото Annette Græsli Øvrelid, Arkeologisk museum, UiS

Експерти музею визначили, що пласкі золоті підвіски датуються приблизно 500 роком нашої ери, під час Періоду переселення народів (також відомого як Варварські навали), коли Західною Європою не правили римські імператори. Хоча підвіски можуть виглядати як золоті монети, насправді їх називають "приквітками", які використовували як прикраси.


Повністю зібране намисто / Фото Annette Græsli Øvrelid, Arkeologisk museum, UiS

Норвезький закон про культурну спадщину передбачає, що кожен, хто знайде скарб, отримає винагороду, яка має бути розділена порівну між землевласником і тим, хто знайшов скарб.


Золоті персні / Фото Annette Græsli Øvrelid, Arkeologisk museum, UiS