Китайські вчені створили "плазмовий щит" для захисту від електромагнітної зброї
Джерело:
South China Morning PostКоманда вчених з Китаю повідомила про створення нової технології, про яку давно мріяли всі фанати наукової фантастики. Мова йде про аналог енергетичних щитів, які у фільмах та серіалах допомагають захищати космічні кораблі та людей від ворожих ракет і куль. Однак працює це дещо інакше і лише у випадку електромагнітної зброї.
Як це працює
Сучасні технології за всіх своїх переваг уразливі до мікрохвильового випромінювання високої потужності. Навіть військові мікросхеми, захищені від подібних втручань, можуть не витримати удару в кілька кіловатів з ближньої дистанції, що спричиняє перешкоди і різке підвищення температури електроніки.
Дивіться також Британський стартап перетворює відходи людей на низьковуглецеве авіаційне паливо
Група вчених з Національного університету оборонних технологій розробила "низькотемпературний плазмовий щит", що захищає чутливі мікросхеми від електромагнітної зброї потужністю до 170 кіловатів, яка б'є з відстані до трьох метрів. Лабораторні випробування показали ефективність цієї незвичайної технології.
Ми перебуваємо в процесі розробки мініатюризованих пристроїв, за допомогою яких ця технологія отримає втілення,
– заявив керівник наукової групи Чень Цзуншен.
Наголошується, що цей винахід є відповіддю на останню активність Пентагону, який уже починає впроваджувати енергетичну зброю: "Систему активного скидання" (ADS), систему "Пильний орел" (Vigilant Eagle) та крилату ракету AGM-86 з мікрохвильовим випромінювачем.
У минулому захист електронних пристроїв в основному обмежувався мікросхемами. Однак разом зі зростанням потужності наступального озброєння виникла потреба в додаткових заходах: захисних шарах із метаматеріалів, що змінюють свою фізичну структуру для протидії електромагнітним хвилям. Однак ці системи не могли одночасно впоратися з небезпекою зростання температури та електронних перешкод.
Плазмовий щит — радикально новий підхід. Замість жорсткого протистояння розробники пішли шляхом м'якого перенаправлення руйнівних електромагнітних хвиль, щоб використовувати енергію нападника проти нього самого. Перевіривши за допомогою математики, що ця стратегія не порушує фундаментальних законів фізики, вчені почали створення стабільного плазмового шару.
Коли електромагнітні хвилі вступають у контакт із зарядженими частинками щита, вони негайно поглинають енергію хвиль і переходять у високоактивний стан. Якщо ворожі атаки тривають, щільність плазми в просторі зростає, відбиваючи всю вхідну енергію як дзеркало. Тобто чим активніший напад, тим надійніша оборона. Щойно потужність хвилі падає, плазма повертається в початковий стан.
Перед командою стоїть ще низка невирішених проблем:
- Наприклад, захист пристрою від перешкод з боку електромагнітних хвиль низької потужності, які використовують свої ракети та дрони для передачі сигналів.
- Або запобігання нейтралізації щита зміною частоти сигналу — для цього діапазон частот відповіді щита має бути максимально широким.
- До того ж пристрій має залишатися відносно компактним і легким.