В Ісландії прокинувся новий вулкан – вчені передбачають численні виверження протягом поколінь

27 липня 2023, 16:31
Читать новость на русском

Джерело:

Futurism

Прямо зараз в Ісландії вивергається новий вулкан, який додається до кількох інших, що прокинулися протягом останніх років. Тим часом деякі вчені вважають це останньою ознакою того, що регіон, який століттями перебував у стані спокою, зазнає набагато більшої вулканічної активності в найближчому майбутньому.

Вулкан, розташований усього за годину їзди на південний захід від столиці Рейк'явіка, вибухнув зливою гарячої лави й отруйного газу 10 липня, тоді як весь регіон перед цим пережив численні землетруси. Вже за тиждень після свого вогняного народження маленький вулкан виріс майже до 30 метрів.

Дивіться також Найбільш сонячне місце на Землі отримує стільки ж світла, скільки й Венера

Неспокійне майбутнє

Всі ознаки вказують на посилення вулканічної активності, яка може тривати протягом кількох поколінь, тобто десятиліттями. Вчені вже не вперше говорять про таку ймовірність – наприклад, у торішній статті для National Geographic – але досі лише спостерігали за процесами, збираючи докази.

За даними National Geographic, ця зона перебувала у стані спокою майже 800 років, поки у 2021 році не сталося перше виверження. Розплавлена лава тепер виходить на поверхню через тріщини, оскільки півострів Рейк'янес розташований на вершині Серединно-Атлантичного хребта, який розділяє дві великі тектонічні плити – Північноамериканську та Євразійську. Обидві плити з роками потроху розсуваються, сприяючи розростанню тріщин.

Новий вулкан / Фото Софі Карр для BBC Travel

Територія навколо вулкану виглядає пустельною, але через близькість вулкана до столиці та міжнародного аеропорту, він став місцем, яке приваблює натовпи туристів, охочих побачити вражаюче природне явище.

 

Хоча цей останній вулкан знаходиться досить близько до цивілізації, не було жодних повідомлень про те, що він завдав шкоди населеним пунктам чи інфраструктурі. Востаннє вулканічна активність в Ісландії спричинила значні перебої в роботі авіації у 2010 році, за даними Associated Press, коли попіл з вулкана Ейяф'ятлайокудль став причиною скасування понад 100 000 авіарейсів на тлі масового закриття повітряного простору над Європою.