Новий вид викопного павука віком у 310 мільйонів років знайшли у Німеччині

5 серпня 2023, 12:01
Читать новость на русском

Джерело:

Springer Nature

Палеонтологи виявили найдавнішого павука в історії Німеччини. Вік знахідки оцінюється приблизно в 310-315 мільйонів років і вона на диво добре збереглася.

Що відомо про новий вид

Новий вид, знайдений поблизу Оснабрюка в Нижній Саксонії, назвали Arthrolycosa wolterbeeki – на честь першовідкривача, доктора Тіма Вольтербіка. Перший відомий "справжній павук" епохи палеозою належить до ряду Araneae, що відокремлює його від більш ранніх груп павукоподібних арахнід.

Дивіться також Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів, одного з останніх на планеті перед їх вимиранням

Попри дивовижний вік, рештки збереглися практично в повному вигляді. Arthrolycosa wolterbeeki став одним із 12 відомих видів, що належать до кам’яновугільного (або карбонового) періоду.

Вчені кажуть, що це дуже рідкісна знахідка. Сьогодні вважається, що в кам’яновугільному періоді була досить низька різноманітність справжніх павуків, порівняно з близькоспорідненими арахнідами – фалангіотарбідами та тригонотарбідами.

Але також існує ймовірність, що вони просто не збереглися. Якщо Arthrolycosa wolterbeeki схожий на сучасних павуків, то він проводив свої дні, ховаючись у норі. А це не те середовище, яке сприяє збереженості останків та їх скам'янінню.


Arthrolycosa wolterbeeki / Фото Jason Dunlop, PalZ

Цікавим моментом, на який звертають увагу дослідники, є те, що теорії передбачають більшу поширеність скам'янілих самців, ніж самиць. Але на практиці ми бачимо відсутність і тих, і тих. Самиці в павучому світі, зазвичай малорухливі й здебільшого сидять у своїх "домівках". Самці ж при досягненні статевої зрілості, вирушають на пошуки спарювання, опиняючись в інших середовищах, підвищуючи свої шанси зберегтися після смерті.

"У цьому контексті цікаво розглянути, чому ні в нинішньому зразку, ні в будь-якому з інших павуків кам’яновугільного періоду не зберігся чоловічий пальпальний орган, оскільки ми могли б очікувати, що блукаючі самці будуть переважно збережені", – каже доктор Джейсон Данлоп із Музею природи в Берліні.


Таким був викопний павук при житті / Фото Джейсона Данлопа