Укр Рус
12 вересня, 17:01
2

Вчені намагаються знайти пояснення дивної поведінки Полярної зорі

Полярна зоря поводиться дивно останнім часом, але вчені кажуть, що все нормально Полярна зоря поводиться дивно останнім часом, але вчені кажуть, що все нормально

Джерело:

Universe Today

Полярна зоря – найяскравіша в сузір'ї Малої Ведмедиці. Положення відносно північного полюса робить її корисною для орієнтування та навігації. Це подвійна система, яка складається з жовтого надгіганта і жовтого карлика, на кшталт нашого Сонця. Першого відносять до змінних цефеїд – типу зірок, які регулярно пульсують. Як показали останні спостереження, в цій пульсації відбулися дивні зміни.

Полярна зоря має постійний період пульсації. Коли її офіційно описали в 1911 році, він становив близько чотирьох днів. Протягом більшої частини XX століття період пульсації збільшувався приблизно на 4-5 секунд щороку, а амплітуда зменшувалася. Але нещодавно ситуація змінилася: період пульсацій став скорочуватися, а амплітуда — збільшуватися.

Дивіться також Космічний зонд Solar Orbiter виявив у Сонця крихітні спалахи, які раніше ніколи не спостерігали

Що відбувається з Полярною зорею

Дослідження астронома Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (США) Гільєрмо Торреса пробує пояснити це явище. Він звернувся до вимірювань променевої швидкості, починаючи з 1888 року.

На початку 1990-х років амплітуда стала настільки маленькою, що здавалося, що пульсації ось-ось припиняться. Однак Полярна зоря вирішила інакше, і до кінця 1990-х років амплітуда знову почала збільшуватися, що тривало приблизно до 2015 року. Останні спостереження показують, що амплітуда більше не збільшується і може знову почати падати. Така поведінка може бути пов'язана з тим фактом, що навколо Полярної зорі обертається інша зоря, яка наближається до неї кожні 30 років і може збурювати зовнішні шари цефеїди,
– говорить учений.

Коротко кажучи, зміни в періоді пульсації Полярної зорі можуть бути результатом того, що її супутник Polaris Ab турбує її щоразу, коли вони наближаються один до одного.

Відкриття допоможе точніше оцінити динаміку кожної із зірок-компаньйонів.

Як резюмував Торрес: "Тепер ми знаємо, що Полярна зоря поводиться нерегулярно і непередбачувано. Якщо підтвердиться, що це пов'язано з присутністю її супутника, це може пролити світло на поведінку інших пульсуючих зірок зі схожими властивостями. Важливо стежити за нею, вона все ще може піднести нам сюрпризи".