Пікоспалахи – нове явище в наших знаннях про Сонце

Придивіться уважно до краю Сонця на відео нижче. Один з маленьких спалахів виступає темною лінією з сонячної поверхні:

Зйомка сонячної поверхні: відео

Раніше вчені не могли виявити ці мініспалахи, оскільки в масштабах Сонця вони дуже малі. Ці яскраві струмені плазми мають довжину в кілька сотень кілометрів і зникають через 20-100 секунд. Кожен з них випромінює стільки енергії, скільки споживають 3-4 тисячі американських домогосподарств за рік.

Дивіться також Хмари Нептуна демонструють дивну циклічність, яка залежить від активності Сонця

Це ніщо у порівнянні зі звичними для вчених сонячними спалахами:

  • Найбільший тип сонячного спалаху називається спалахом Х-класу. Він випромінює енергію, еквівалентну одному мільярду водневих бомб.
  • Також науці відомо про так звані наноспалахи, які перебувають на іншому кінці спектра й викидають у мільярд разів менше енергії.

Але ці нові нещодавно відкриті спалахи викидають у 1000 разів менше енергії, ніж наноспалахи, або одну трильйонну частину спалаху Х-класу. Тепер вони є найменшим і енергетично найслабшим типом струменів у сонячній короні. Тому вчені називають їх "пікоспалахами". Оскільки ці пікоспалахи були по всій корональній дірі, дослідники підозрюють, що вони є і на решті Сонця.

Знімки пікоспалахів на Сонці
Знімки пікоспалахів на Сонці / Фото NASA та ESA

Що нам дають пікоспалахи

Це нове для нас явище може бути одним із джерел сонячного вітру, який бомбардує Землю. Сонце виробляє постійний і дуже потужний потік електрично заряджених частинок і сильних магнітних полів, які спрямовуються в усі боки, в тому числі й до нас. Достатньо сильний, він може блокувати радіосигнали на Землі, виводити з ладу електромережі й навіть збивати супутники з орбіти. Ще одним проявом сонячного вітру, що виникає внаслідок потужних спалахів, є полярні сяйва.

Вчені хочуть зрозуміти сонячний вітер, щоб краще його прогнозувати, даючи Землі більше часу на підготовку до його впливу.

Не виключено, що подальші спостереження за Сонцем зблизька, в менших масштабах, виявлять навіть ще менші спалахи, які ми поки що не бачимо нашими наземними приладами та навіть космічними зондами.

Зараз чудовий час для вивчення цього питання, оскільки активність Сонця наближається до піку свого 11-річного циклу. Спалахи, коронарні діри та інші потужні виверження на Сонці стають все більш поширеними.