Криваво-червоне північне сяйво дійшло аж до Франції: фантастичні фото
Джерело:
ScienceAlertСпалахи на Сонці стають дедалі сильнішими в міру зростання активності нашої зорі. Нерідко викиди корональної маси стикаються з Землею, взаємодіючи з магнітним полем і провокуючи появу яскравих сяйв у небі. Минулої неділі, 24 вересня їх спостерігали незвично далеко від північних регіонів планети.
По всій північній півкулі, від Європи до Північної Америки, люди могли бачити вражаюче шоу червоного світла, яке вже встигли прозвати "Святим Граалем північного сяйва". Видовище, звісно ж, потрапило в об'єктиви камер.
Дивіться також Як у відкритому космосі народжуються складні органічні молекули
Дуже багато фото
Червоні полярні сяйва є надзвичайно рідкісними, порівняно з найпоширенішими зеленими. Побачити їх неозброєним оком, а тим більше так далеко на південь, аж до Франції та Канзасу, — це щось надзвичайне.
Колір сяйва залежить від того, з яким газом реагує сонячна радіація. Достатньо сильний корональний викид може прорватися через захист магнітного поля. Тоді він тикається з атмосферою і розриває її зовнішні шари. Залежно від того, як далеко дійде викид углиб атмосфери і наскільки він територіально зміщений від північного полюса, таким і буде світіння, адже кожен елемент випромінює світло певних довжин хвиль і переважає на своїй висоті над поверхнею планети.
Як повідомляє сайт EarthSky, який пише про космічні та атмосферні явища, сяйво спровокувала сильна (хоча й не екстремальна) сонячна буря, яка супроводжувалася корональним викидом маси. Вчені поки що не знають, який саме зі спалахів її спричинив. Протягом доби, що передувала зіткненню, наша зоря випустила 18 спалахів, 13 з яких прийшлося всього на одну невелику сонячну пляму AR3445. Поки що найімовірнішим кандидатом є спалах, спродукований іншою плямою, AR3443, яка зробила всього один викид, проте найбільший з усіх вісімнадцяти. Імовірно, саме він також вплинув на роботу радіо у Південній Америці.
Зелені сяйва – найпоширеніші на Землі. Вони також спричинені випромінюванням світла окремими атомами кисню, що утримуються високо в атмосфері. Там, де зливи високошвидкісних електронів мають достатньо енергії, щоб проникати глибше в атмосферу, вони можуть змусити атоми та іони азоту випромінювати блакитні та рожеві кольори, які змішуються і утворюють м'який фіолетовий колір на краях.
Попри те, що вчені змогли спрогнозувати цю сонячну бурю 24 вересня, удар виявився сильнішим, ніж очікувалося. Спалах, що прийшов від Сонця, одразу викликав сильну геомагнітну бурю над Європою, внаслідок чого яскраві зелені та червоні вогні з'явилися в небі над Шотландією, Ісландією та Нідерландами.
Пізніше світлове шоу перелетіло через Атлантичний океан до Північної Америки. Жителі південних штатів Канзас і Небраска стали свідками рідкісного явища.