Науковці готові випробувати радикальні геоінженерні методи для боротьби зі зміною клімату

18 лютого 2024, 14:10
Читать новость на русском

Джерело:

WSJ

Оскільки світ стикається з жахливими наслідками зміни клімату, такими як лісові пожежі, спека та підвищення рівня моря, деякі дослідники вирішили знайти радикальний спосіб вирішення питання. Суперечливі способи маніпулювання природними процесами на Землі часто критикуються, однак вони можуть можуть допомогти вплинути на зміни клімату.

Геоінженерні методи передбачають широкомасштабне втручання в атмосферу, океани або сушу з метою зміни кліматичної системи. Хоча деякі експерти стверджують, що геоінженерія може бути крайнім засобом для уникнення найгірших наслідків глобального потепління, інші попереджають, що вона може мати непередбачувані і потенційно шкідливі побічні ефекти.

Читайте на сайті Вчені знайшли нове джерело вуглекислого газу, яке продукує 370 мільйонів тонн викидів на рік

Проєкти науковців

Одним із прикладів геоінженерії є підвищення лужності океану, що має на меті збільшити здатність океану поглинати вуглекислий газ з повітря і зменшити підкислення океану, яке загрожує морському життю. Проєкт Океанографічного інституту Вудс-Хоула в штаті Массачусетс (WHOI) вартістю 10 мільйонів доларів планує протестувати цю технологію, скинувши тисячі галонів лужного рідкого розчину в море поблизу Мартас-Він'ярд цього літа.

Іншим прикладом є управління сонячною радіацією, що передбачає впорскування крихітних частинок у верхні шари атмосфери, щоб відбити частину сонячних променів назад у космос і охолодити планету. Проєкт вартістю 15 мільйонів доларів в Ізраїлі, очолюваний стартапом Stardust Solutions, має намір провести експерименти цього методу на відкритому повітрі десь цього року.

Третій приклад – морське освітлення хмар, яке має на меті збільшити відбивну здатність хмар над океаном шляхом розпилення крапель морської води в повітрі. Проєкт в Австралії сподівається використати цей метод для захисту Великого Бар'єрного рифу від знебарвлення коралів, спричиненого підвищенням температури води.

Ці проєкти привертають велике фінансування та увагу урядів, корпорацій і благодійників, оскільки нинішні зусилля зі скорочення викидів парникових газів виявилися недостатніми для досягнення цілей Паризької угоди. Однак вони також піднімають етичні, правові та соціальні питання щодо ризиків і невизначеності втручання у складні та делікатні системи Землі.

Потенційні проблеми

Деякі з потенційних недоліків геоінженерії включають регіональні диспропорції, геополітичні конфлікти, шкоду навколишньому середовищу та моральні ризики. Наприклад, управління сонячною радіацією може змінити структуру опадів і вплинути на сільське господарство та водні ресурси в різних частинах світу. Підвищення лужності океану може вплинути на морські екосистеми та біорізноманіття. Пояснення морських хмар може непередбачувано змінити погоду і клімат.

Ще й надто, геоінженерія може створити хибне відчуття безпеки і самозаспокоєння серед політиків і громадськості, підриваючи нагальність і необхідність скорочення викидів парникових газів і адаптації до зміни клімату. Деякі критики також стверджують, що геоінженерія є формою техноутопізму, яка ігнорує першопричини кліматичної кризи, такі як надмірне споживання, нерівність і несправедливість.

Дивіться також Землю планують охолодити закривши її від Сонце гігантською парасолькою у космосі

Тому геоінженерію не слід розглядати як панацею чи заміну пом'якшенню наслідків зміни клімату та адаптації до них, а радше як потенційне доповнення чи надзвичайний захід, що потребує ретельного дослідження, регулювання та нагляду. Оскільки світ стикається зі стадією кризи, пов'язаною зі зміною клімату, геоінженерія створює як можливості, так і виклики для майбутнього людства.