Чи був насправді всесвітній потоп, описаний в Біблії?
Джерело:
Live ScienceПопри всю фентезійність біблійних сюжетів, подекуди вони сплітаються з реальними історичними фактами, описуючи, наприклад, природні катастрофи, як "кару Божу", чи згадуючи реальні місця, руїни яких сьогодні знаходять археологи. Одним із таких сюжетів є всесвітній потоп. Чи був він насправді?
Що про це каже наука
Згідно зі Старим Заповітом, Бог, незадоволений своїми помилками при розробці людства, вирішив знищити переважну більшість живих істот, урятувавши лише одну сім'ю – Ноєву. Шестисотрічний Ной, який описується як єдиний праведник того часу, побудував гігантський ковчег, куди було наказано впустити лише кількох людей: його дружину та трьох синів з дружинами. Крім того, взяли по парі всіх тварин і по сім особин так званих "чистих" видів, щоб принести їх у жертву після закінчення потопу. На все це у співучасника винищення людської цивілізації та нащадка самого Адама в десятому поколінні Ноя був жорсткий дедлайн: сім днів. Що було далі – відомо всім.
Цікаво В Омані знайшли гробницю віком у 7 000 років з десятками древніх скелетів
Геологія: відбитки під землею
Але чи можемо ми сьогодні знайти якісь свідчення глобального потопу в геології? Вчені кажуть, що ні.
Єдине, що ми точно знаємо з геології, — це те, що всесвітнього потопу ніколи не було. Якщо ви дивитеся на це буквально як на всесвітній потоп, який покрив найвищі гори світу, то, вибачте, на Землі просто не вистачить води для цього,
– каже Девід Монтгомері, професор геоморфології Вашингтонського університету в Сіетлі й автор книги "Скелі не брешуть: геолог досліджує Ноїв потоп".
- Якби "небеса" розверзлися і вся вода в атмосфері вилилася б одночасно у вигляді дощу, планета дійсно пішла б під воду – але лише на глибину близько 2,5 сантиметра. Так стверджує Геологічна служба США. Такої кількості води не вистачить навіть для каное, не кажучи вже про масивний ковчег.
- Але що, як взяти до уваги не лише воду в "небесах"? Згідно з даними NASA, якби всі льодовики та крижані щити світу розтанули, то рівень моря піднявся б на понад 60 метрів, що додало б ще трохи води.
- Дослідження 2016 року, опубліковане в журналі Nature Geoscience, підрахувало, що у верхніх двох кілометрах земної кори зберігається 22,6 мільйона кубічних кілометрів підземних вод, яких достатньо, щоб покрити сушу на глибину 180 метрів. Це дуже багато води, але, по-перше, їй потрібно було б подолати гравітацію, щоб вийти на поверхню, а по-друге, існують міста на висоті тисяч метрів над рівнем моря. Ба більше, Еверест, найвища гора на Землі, знаходиться на висоті понад 8 849 метрів над рівнем моря. Нагадаємо, Біблія стверджує, що висота води була такою, що покривала навіть найвищі гори.
- Крім того, геологи не бачать доказів глобального потопу в породах. Річ у тім, що нашарування ґрунтів, підводного мулу та каменю зберігають відбитки довколишніх умов того часу, в який вони знаходилися на поверхні. Цей принцип схожий з кільцями дерев. Так, ми можемо визначити активність Сонця, наявність рослинного покриву чи води, концентрацію кисню в атмосфері та багато інших параметрів будь то 100 років тому, 1000 чи мільйон. Аналіз показує, що глобальної події такого масштабу просто не було.
Більше, більше сумнівів
У біблійній історії є й інші сумнівні моменти:
- Наприклад, Ноєві на момент подій було 600 років. Важко уявити людину, котра живе так довго, а тим більше в часи, коли медицина зводилася до молитви, кровопускання чи процедур рівня "приклади подорожник".
- Більшість видів не вижили б, якби залишилося лише дві тварини, оскільки вони не мали б достатнього генетичного різноманіття для створення життєздатної популяції.
- Незрозуміло, як кожна тварина взагалі змогла б потрапити на ковчег. "Уявіть собі пінгвінів, що шкандибають з Антарктиди на Близький Схід", – пише Live Science.
Історія: міф із глибини віків
Історичні дослідження свідчать про те, що міф про потоп прийшов до нас із більш давніх вірувань, тобто фактично був асимільований з інших історій та перероблений для потреб християнства. Імовірно, він має алегоричний характер, а не буквальний переказ події.
- Професор старожитностей у Коледжі Рамапо в Нью-Джерсі Айра Спар пояснює, що біблійні історії Старого Заповіту, які були записані між 800 і 500 роками до нашої ери, ймовірно, походять з більш давніх усних традицій і численних джерел.
- В інших релігійних книгах, таких як Коран, існують дещо інші розповіді про потоп, тоді як більш ранні версії катастрофічного потопу походять з давніх месопотамських текстів.
- Спар зазначив, що існує шумерська історія про потоп, записана у фрагментах. Її датують кінцем третього тисячоліття до нашої ери. Але й вона могла бути запозичена зі ще більш давніх вірувань.
- Свої варіації міфу, натхненні локальними подіями, існують у безлічі інших народностей по всьому світу, зокрема в корінних американців Тихоокеанського північного заходу, жителів узбережжя Південної Америки та південних островів Тихого океану.
Таким чином сьогодні ніхто не знає, наскільки давньою є ця історія, котра стала своєрідним архетипом.
Джерелом конкретно біблійної історії можна припустити якісь регіональні повені, що виглядає вже не так надумано й навіть має певні геологічні підґрунтя. Наприкінці 1990-х років океанографи Вільям Райан і Волтер Пітман на засіданні Американського геофізичного союзу висунули гіпотезу, що близько 7500 років тому Середземне море почало вливатися в ізольоване на той час Чорне море, що спричинило масові повені довкола останнього. Ці повені й могли стати джерелом міфу про всесвітній потоп, адже древні люди, не розуміючи суті природних явищ, намагалися пояснювати їх активністю божеств.
Це була б руйнівна подія, яка б затопила весь відомий тогочасним людям світ. Уцілілі жителі регіону таким чином могли втекти до Месопотамії, створюючи новий міф, який у результаті проживе в тому чи іншому вигляді багато тисячоліть.