OpenAI запустила o1, штучний інтелект, який "думає" перед тим, як відповідати

13 вересня 2024, 09:37
Читать новость на русском

Джерело:

The Verge

Творці ChatGPT представили нову модель штучного інтелекту o1, першу в серії моделей здатних до "міркування". Вона призначена для вирішення складних завдань і повинна робити це точніше, ніж її попередники. Однак вона не позбавлена власних особливостей, проблем та значних мінусів.

Випущена разом з меншою і доступнішою версією під назвою o1-mini, ця модель є значним кроком вперед за словами самої OpenAI, яка вже давно прагне створити штучний інтелект, подібний до людського. Перш за все модель o1 є особливо ефективною у написанні коду та розв'язанні багатокрокових задач. Водночас вона суттєво дорожча та повільніша, адже потребує більше часу для обробки запиту у порівнянні з GPT-4o.

Читайте на сайті Apple розкрила деталі про свій штучний інтелект, зокрема нову функцію Visual Intelligence

Нова ера штучного інтелекту?

Ще до старту своєї нової моделі компанія повідомляла, що це буде серйозний та помітний крок у розвитку ШІ. І хоч, на перший погляд, o1 не пропонує нічого революційного, її впровадження знаменує собою перехід від традиційних моделей ШІ, навчених імітувати патерни в даних, як це було в попередніх GPT-моделях OpenAI.

Замість цього o1 використовує навчання з підкріпленням, де модель вчиться на заохоченнях і покараннях для вирішення проблем. o1 обробляє питання за допомогою "ланцюжка думок" (chain of though) – техніки, схожої на те, як люди крок за кроком розбивають проблеми на частини.

Однією з ключових відмінностей o1 від GPT-4o є його покращена здатність пояснювати свої міркування при вирішенні складних завдань, таких як кодування і математика. Головний науковий директор OpenAI Боб МакГрю (Bob McGrew) окремо відзначив високий рівень продуктивність моделі, заявивши, що вона набагато краще розв'язує складні математичні задачі, ніж її попередники, а в деяких випадках навіть перевершує можливості людини.

Хоча OpenAI визнає, що o1 все ще перебуває на ранніх стадіях – називаючи її "попередньою версією" – модель вже продемонструвала помітне поліпшення в роботі зі складними завданнями. Наприклад, під час тестування вона вирішила 83% завдань на відбірковому іспиті до Міжнародної олімпіади з математики, що є значним стрибком у порівнянні з 13% успішності GPT-4o. У змаганнях з програмування Codeforces o1 посів 89-й процентиль, продемонструвавши свою майстерність у кодуванні.

Доступність і ціни

Користувачі ChatGPT Plus і Team вже отримали доступ до o1-preview і o1-mini, а користувачі Enterprise і Edu повинні отримати можливість використовувати модель наступного тижня.

OpenAI також оголосила про плани з часом розгорнути o1-mini для безкоштовних користувачів ChatGPT, хоча конкретної дати ще не встановлено.

А втім, коштує модель не дешево. Розробники, які хочуть інтегрувати o1, зіткнуться з високою вартістю: o1-preview коштує 15 доларів за мільйон вхідних токенів і 60 доларів за мільйон вихідних токенів, що значно вище, ніж GPT-4o.

Ложка дьогтю

Хоча o1, як зазначається, має суттєво вищі можливості та успіхи в розв'язуванні задач, вона жертвує заради цього іншими областями. Модель не так добре працює, коли потрібно згадати фактичну інформацію. Крім того, вона позбавлена можливості переглядати веб-сторінки або обробляти файли чи зображення.

Попри ці обмеження, OpenAI розглядає o1 як початок нового класу моделей ШІ, призначених для вирішення більш складних завдань.

Дивіться також Meta зізналася, що збирала всі ваші публікації у Facebook та Instagram з 2007 року: для чого

Хоча модель може створювати враження людського мислення покроково пояснюючи хід своїх "думок", OpenAI наголошує, що вона не прирівнює міркування ШІ до людського пізнання.

Компанія вважає, що поліпшення можливостей "міркування" є важливим наступним кроком на шляху до ШІ людського рівня. Модель o1 розглядається як основа для побудови майбутніх автономних систем, здатних самостійно приймати рішення і діяти.

Наразі OpenAI o1 залишається попередньою версією, з багатьма перешкодами, які ще належить подолати. Однак її випуск є важливим та необхідним моментом в історії розвитку штучного інтелекту, адже він наближає ці інструменти до міркування й вирішення складних проблем в реальності.