Палеонтологи виявили, можливо, найбільшу тварину в історії

3 серпня 2023, 13:04
Читать новость на русском

Джерело:

Nature

Завдяки революційному відкриттю палеонтологи визначили, що це може бути найбільша тварина, яка коли-небудь жила на Землі. Масивні кістки, знайдені в Південній Америці, ймовірно, належать стародавньому китоподібному, який міг важити до 340 тонн. Ця дивовижна вага в півтора рази перевищує вагу нинішнього чемпіона у важкій вазі – синього кита.

Попри славу динозаврів за їхні вражаючі розміри, було відомо, що найважчими тваринами на Землі сьогодні є сині кити, здатні досягати ваги до 200 тонн. Однак нещодавній аналіз скам'янілих фрагментів скелета, проведений європейськими палеонтологами, дозволяє припустити існування ще більш колосальної істоти.

Читайте на сайті Науковці реконструювали зовнішність жінки з печери Златий Кун, яка жила 45 000 років тому

Деталі знахідки

Частковий скелет, який містить 13 хребців, чотири реберні кістки і одну стегнову кістку, був вперше виявлений в 2010 році в долині Іка на кордоні пустелі Атакама на півдні Перу. Радіометричне датування показало, що кісткам приблизно 39 мільйонів років. Дослідження зразків провели Елі Амсон та його команда, які визначили, що кістки належали стародавньому китоподібному з групи базилозаврів, яка нині вимерла.

Порівнявши розміри цих скам'янілих кісток з розмірами сучасних китоподібних, вчені підрахували, що ця істота мала близько 20 метрів у довжину, а її вага коливалася від 85 до дивовижних 340 тонн. Якщо верхня межа цієї оцінки підтвердиться, то новий вид, названий Perucetus colossus, перевершив би за масою навіть синього кита.

Вважається, що гігантизм китоподібних є адаптацією до життя у водному середовищі. Однак до цього відкриття вважалося, що цей процес досяг свого піку кілька мільйонів років тому, задовго до вимирання василозаврів понад 30 мільйонів років тому. Відомо, що базилозаври були предками сучасних китів і одними з перших повністю пристосувалися до життя у воді. Їхні задні кінцівки були редуковані, а таз втратив зв'язок з хребтом.


Виявлені частини скелета Perucetus colossus / Giovanni Bianucci

Справді особливі істоти

Вчені помітили, що кістки P. colossus значно щільніші, ніж у сучасних китів. Ця особливість, відома як пахіостеосклероз, також спостерігається у ламантинів і ранніх китоподібних, що дозволяє припустити, що цей древній гігант міг жити біля поверхні води. Додаткова кісткова маса протидіяла б плавучості легенів, що могло виштовхувати тіло вгору і перешкоджати нормальному плаванню.

Попри новаторський характер цього відкриття, деякі загадки залишаються. Відсутність фрагментів щелепи та черепа ускладнює встановлення точного раціону P. colossus. Не виключено, що стародавній китоподібний полював на рибу та ракоподібних, або ж був одним з перших китів, які почали фільтрувати воду, щоб ловити велику кількість дрібної здобичі, подібно до харчової поведінки синіх китів, які споживають кілька тонн їжі на день.

Дивіться також Вчені воскресили стародавнього хробака, який пролежав у вічній мерзлоті 46 тисяч років

Палеонтологи прагнуть знайти інші рештки P. colossus, щоб краще зрозуміти його спосіб життя та значення в еволюційній історії китоподібних. Це відкриття відкриває нові напрямки досліджень, які можуть пролити світло на давнє минуле цих величних морських істот.