Штучний інтелект здійснив самостійний виліт на бойовому дроні й керував ним три години

14 серпня 2023, 11:31
Читать новость на русском

Джерело:

US Air Force

Експериментальний бойовий безпілотник ВПС США XQ-58A Valkyrie здійснив перший політ під управлінням штучного інтелекту. 25 липня 2023 року роботизований літальний апарат завершив тригодинний політ на території випробувального комплексу Еглін у Флориді.

Це випробування є частиною масштабної програми Skyborg Vanguard, спрямованої на розвиток здатності штучного інтелекту безпечно виконувати польоти й вирішувати тактично важливі завдання. Інженери Kratos Unmanned Aerial Systems (KUAS) і Дослідницької лабораторії ВПС США (AFRL) намагаються створити автономного бойового безпілотника, який може діяти як повністю незалежно, тобто без контролю з боку людини, так і в поєднанні з іншими безпілотниками й у складі людино-машинної команди.

Дивіться також Новий вірус на основі нейромережі вкраде у вас все навіть без паролів і персональних даних

Що відомо

Спочатку технологію тренували на симуляторі. Агент, як його називають розробники, відточував свої навички протягом мільйонів годин високоточних симуляцій і вильотів на літаку X-62 VISTA з використанням алгоритмів, розроблених командою автономних повітряних бойових операцій (AACO) AFRL.

Ця місія підтвердила багаторівневу систему безпеки на безпілотному літаку, керованому ШІ, та продемонструвала, як агент ШІ долає тактично важливі виклики під час повітряно-десантних операцій. Цей виліт офіційно уможливив розробку ШІ-агентів, які виконуватимуть сучасні завдання класу "повітря-повітря" і "повітря-земля", що можуть бути негайно передані іншим автономним програмам,
– каже полковник Такер Гамільтон, начальник відділу випробувань та експлуатації ШІ.

Ідея полягає в тому, щоб знизити постійно зростаючі витрати на пілотовані літаки, надавши ВПС США роботизовану альтернативу, яка може супроводжувати й працювати з винищувачами, а також може бути спрямована в особливо небезпечні райони.

  • З розмахом крил 6,7 метра й максимальною швидкістю 1 050 кілометрів на годину "Валькірія" має максимальну висоту польоту 13 715 метрів.
  • Дальність польоту – до 3 941 кілометра.
  • Система здатна нести до восьми боєзарядів, в тому числі JDAM та інші бомби малого діаметра.

Війна в Україні показала, що ШІ буде критично важливим елементом майбутніх можливих бойових дій, як і технології БПЛА. Тож інженерам потрібно якомога швидше поєднати їх, щоб мати перевагу на полі бою.