Штучний інтелект заявив, що не всі відбитки пальців унікальні
Джерело:
Колумбійський університетНейромережа відкрила новий криміналістичний маркер, стверджуючи, що не кожен відбиток пальця унікальний. Це дослідження довго не визнавали через непрозорість роботи ШІ. Навіть самі автори роботи не завжди розуміють, яким саме чином він знаходить ті чи інші закономірності.
Слідчі використовують відбитки пальців для встановлення зв'язку злочинців зі злочином. У судово-медичному співтоваристві загальновизнаний той факт, що відбитки різних пальців однієї й тієї самої людини унікальні. Грубо кажучи, якщо відбитки різних пальців знайдуть у різних місцях, то довести, що на місці злочину була одна людина, неможливо.
Дивіться також Вода в пляшках містить у 100 разів більше мікропластику, ніж очікувалося
Деталі відкриття
Вчені з Колумбійського університету фактично спростували цю усталену точку зору. Вони використали загальнодоступну базу даних уряду США, що містить близько 60 000 відбитків пальців. Їх завантажили у систему штучного інтелекту, яка називається "глибока контрастуюча мережа".
Система досить швидко навчилася визначати, коли різні відбитки пальців належать одній і тій самій людині, а коли ні. Це означало, що все ж таки між різними відбитками однієї людини є якісь спільні патерни, яких ми досі не розуміємо, але які зчитує штучний інтелект. Точність цього процесу в експерименті сягала 77%. Якщо в розпорядженні нейромережі опинялося більше, ніж по два відбитки однієї людини, точність була ще вищою.
Примітно, що дослідження досить довго відхиляли наукові журнали, адже думка, що відбиток кожного пальця повністю унікальний, настільки міцно вкоренилась у нашій науці, що багато фахівців просто не бажали її ламати.
Одним із каменів спотикання було питання: яку ж таку інформацію використовував ШІ, що вона вислизала від судово-медичного аналізу десятиліттями? Це порушує інше загальновідоме питання: непрозорість роботи ШІ. Самі розробники не завжди розуміють, яким саме чином він знаходить ті чи інші закономірності. Після ретельної візуалізації процесу команда дійшла висновку, що нейромережа використовувала новий криміналістичний маркер.
"ШІ не досліджував розгалуження і кінцеві точки відбитків пальців — шаблони, які використовуються під час традиційної експертизи. Замість цього він аналізував кути і кривизну завитків і петель у центрі відбитка пальця. Це дослідження — приклад того, як навіть доволі простий ШІ за наявності доволі простого набору даних, який дослідницьке співтовариство зберігало роками, може надати інформацію, що вислизала від експертів протягом десятиліть. Навіть студент бакалаврату, який не має жодного досвіду в галузі криміналістики, може використати ШІ, щоб успішно кинути виклик широко поширеній думці", – сказав один з авторів дослідження Гейб Го.
Тепер це дослідження, ймовірно, потрапить у руки відповідних правоохоронних органів, які вирішать, чи варто взяти його до уваги.