Численні сліди динозаврів покривають скелі на Алясці, які колись були пласкою поверхнею

26 серпня 2023, 20:01
Читать новость на русском

Джерело:

Historical Biology

Вчені зробили цікаве відкриття на поверхні крутих скель у Національному парку Деналі на Алясці. Там знайшлося так багато слідів динозаврів і цілих шляхів, якими вони ходили, що це місце назвали "Колізеєм". Їм близько 70 мільйонів років.

Уперше це місце було офіційно задокументовано в 2010 році. Тут є докази існування орнітоподів, цератопсидів і тероподів, що охоплюють багато різних типів і видів динозаврів. Це свідчить про те, наскільки жвавим було це місце, яке, найімовірніше, було водопоєм на великій заплаві, протягом багатьох років.

Дивіться також Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів, одного з останніх на планеті перед їх вимиранням

Що відомо

Загальна площа скельного утворення становить близько 7 500 квадратних метрів, тобто трохи більше стандартного футбольного поля. Висота — як у 20-поверхового будинку. По його різних площинах поверхні розкинулися доріжки з численними слідами.

Це не просто один рівень скелі зі слідами. Це послідовність у часі. Досі в Деналі були відомі й інші місця зі слідами, але нічого такого масштабу,
– каже палеонтолог Дастін Стюарт, який очолював дослідження Університету Аляски у Фербенксі.

Хоча початкові спостереження виявили лише скромну доріжку біля підніжжя, експерти незабаром помітили й інші позначки. Сліди являють собою комбінацію відбитків різних видів, зроблених у м'якому мулі, який потім затвердів і був засипаний осадом. "Вони прекрасні. Ви можете побачити форму пальців і текстуру шкіри", – розповідає палеонтологиня Пет Дракенміллер з Університету Аляски.

Сліди динозаврів видно у вигляді ямок на схилах скель, які колись були горизонтальними / Фото Patrick Druckenmiller

Ці різні процеси збереження відбувалися протягом тисячоліть, поки тектонічні плити повільно тиснули одна на одну і з'єднувалися, складаючи й нахиляючи землю, утворюючи хребет Аляски. Це місце дало нам не лише безліч слідів динозаврів: скам'янілі рослини, пилок, сліди прісноводних молюсків і безхребетних також були знайдені в цій місцевості. Це найбільше відоме місце такого типу на Алясці.

У пізньому Крейдяному періоді на цій території вирувало життя, були ставки та озера. Клімат був теплішим, з лісами хвойних і листяних дерев. "Вона була вкрита лісом і кишіла динозаврами", – каже Дракенміллер. Тут жили тиранозаври й інші хижаки, літаючі рептилії та безліч інших тварин, які формували дивовижну древню екосистему.


Цей слід, імовірно, належить тиранозавру / Фото Dustin Stewart