Космічній фабриці для виробництва ліків з препаратом проти ВІЛ на борту відмовили в поверненні

20 вересня 2023, 15:01
Читать новость на русском

Джерело:

Gizmodo

Військово-повітряні сили та Федеральне управління цивільної авіації США відмовили капсулі компанії Varda Space у дозволі на повернення та посадку на Землю. На її борту знаходяться синтезовані в невагомості ліки.

Перша орбітальна фабрика ліків застрягла на орбіті після того, як завершила виготовлення  кристалів ліків проти ВІЛ у космосі. Вона повинна була приземлитися на полігоні в штаті Юта, США.

Дивіться також SpaceX втратила понад 200 супутників Starlink за 2 місяці – більше, ніж будь-коли

Що сталося

Представник FAA повідомив виданню TechCrunch в електронному листі, що запит компанії не був задоволений "через загальну безпеку, аналіз ризиків і наслідків". Varda Space Industries не коментує, які саме регуляторні вимоги не були виконані.

Каліфорнійський стартап надав інформацію про свій космічний корабель через X (колишній Twitter): "Ми раді повідомити, що наш космічний корабель справний у всіх системах. Він був спочатку розрахований на цілий рік перебування на орбіті, якщо це знадобиться. Ми з нетерпінням чекаємо на продовження співпраці з нашими урядовими партнерами, щоб якомога швидше повернути нашу капсулу на Землю".

Varda Space запустила свій космічний корабель на борту ракети Falcon 9 у середині червня. Капсула вагою 120 кілограмів призначена для виробництва продукції в умовах мікрогравітації та транспортування її на Землю. 30 червня в рамках першого експерименту з виробництва ліків вдалося виростити на орбіті кристали препарату ритонавіру, який використовується для лікування ВІЛ-інфекції. Середовище мікрогравітації дає певні переваги, які можуть сприяти кращому виробництву в космосі, зменшуючи загалом дефекти, спричинені гравітацією. За даними NASA, білкові кристали, виготовлені в космосі, більші та досконаліші, ніж ті, що створюються на Землі.

Повернення спочатку планували на 5 або 7 вересня, але 6 вересня заявка компанії була відхилена. Varda офіційно звернулася до FAA з проханням переглянути своє рішення 8 вересня, і це прохання все ще перебуває на розгляді.