Вчені дізналися, що викликало древнє глобальне потепління, зупинивши льодовиковий період
Джерело:
Geology304 мільйони років тому під час пізньопалеозойського льодовикового періоду на Землі почалося раптове глобальне потепління, яке змусило лід відступити. Учені знайшли причину підвищення температури й тепер можуть спробувати стримати глобальне потепління.
Дослідження виявили докази підвищення температури поверхні моря, зменшення континентального льоду та затоплення суші океанічним середовищем у той час.
Дивіться також Поки весь світ нагрівається, Тихий океан неочікувано охолоджується: чому це добре для нас
Що викликало потепління
Доктор Лювен Ся з Нанкінського університету в Китаї та його колеги досліджували великий викид метану з лужних озер Джунгарського басейну в атмосферу. Збільшення концентрації метану в атмосфері спричиняє глобальне потепління, оскільки він є потужним парниковим газом, який утримує тепло у 28 разів ефективніше, ніж вуглекислий.
Мікроорганізми, що виділяють метан, відповідальні за 74% глобальних викидів метану, тому визначення умов довкілля, які сприяють їхньому процвітанню, важливе для розуміння історії клімату.
Дослідники виявили, що один конкретний тип, алкалофільні метаногенні археї, отримав конкурентну перевагу, оскільки міг процвітати в безкисневих умовах озера з низьким вмістом сульфатів, зберігаючи найвищі значення вуглецю-13 у породі. Цей вид збирав енергію, необхідну для зростання, виробляючи в озерній воді велику кількість метану, який потім викидався в атмосферу. Передбачається, що викиди метану тільки внаслідок діяльності мікробів становили до 2,1 гігатонни.
Але потім свій внесок зробили вулкани та гідротермальна активність. Вуглекислий газ, що утворювався унаслідок їхньої бурхливої діяльності потрапляв до озера, перетворився на бікарбонат і карбонат (форми розчиненого неорганічного вуглецю), підвищуючи лужність озера. Це своєю чергою значно підвищило утворенню метану, стимулюючи життєдіяльність мікроорганізмів. Розчинений неорганічний вуглець здатен забезпечувати майже безмежне постачання вуглецю водоростям, ціанобактеріям та археям для їхніх метаболічних процесів.
Тож вчені підрахували, що 304 мільйони років тому тільки лужні озера на північному заході Китаю викидали майже 109 гігатонн метану на рік, що еквівалентно потужності до 7521 гігатонн вуглекислого газу. Але такі водойми існували по всьому світу, тож їхні сукупні колосальні викиди й спричинили глобальне потепління, змусивши льоди відступити на північ.
Що це нам дає
Сьогодні ми викидаємо колосальні об'єми метану. Нагрівши планету викидами вуглекислого газу, людство запустило процеси танення вічної мерзлоти, яка сотні тисяч років утримувала величезні об'єми метану в землі, болотах та замерзлих озерах. Сюди додається діяльність нашої промисловості: тваринництво, вирощування їжі та енергетика є основними джерелами викиду. І якщо останнє ми ще можемо контролювати (хоча, як бачимо, результати практично нульові), то перше – ні.
Але ми можемо спробувати стримати викиди з озер. У дослідженні зазначається, що вчені могли б виявляти лужні озера по всьому світу для моніторингу їхніх викидів. За необхідності ми могли б боротися з їхньою активністю, знижуючи рН озер, щоб вони стали більш кислими – наприклад, додавання певних видів глини чи інші методи. Але всі вони спричиняють цілу низку власних впливів на навколишнє середовище, змінюючи локальну екосистему, що теж не є позитивним і ставить нас перед важким вибором.