На перший погляд, такі зміни в цифрах можуть здаватися дріб'язковими, але планета дуже добре відчуває кожну десяту градуса. Екосистеми реагують на них майже моментально, тягнучи за собою каскадні руйнації. Враховуючи величезну площу Тихого океану, залученої в процес охолодження, глобальний вплив цього відкриття на клімат неминучий.

Дивіться також Течія Гольфстрім може зникнути до 2025 року, зануривши Землю в кліматичний хаос

Рятівне охолодження

Концепції зміни клімату, які зараз прийняті в науковому товаристві, ґрунтуються на припущенні, що збільшення концентрації парникових газів в атмосфері призводить до глобального потепління. Однак охолодження східної частини Тихого океану може внести корективи в ці моделі. Цей найбільший повноводний басейн на планеті — площа океану більша, ніж площа всієї земної суші — є важливим регулятором глобального клімату, оскільки він поглинає величезну частину сонячного тепла та розподіляє його по планеті за допомогою морських течій.

Уперше вчені виявили, що температура Тихого океану знижується всупереч їхнім прогнозам, ще у 2022 році. Очікувалося, що, як і інші океани, він нагріватиметься. Однак великий аналіз даних, зібраних з 1979 по 2020 роки, показав, що температура океану стабільно падає. Східна частина Тихого океану (біля Америки) завжди була холоднішою, ніж західна (біля Азії) в середньому на 5-6 градусів, але між 1980 і 2019 роками ця різниця температур збільшилася приблизно на 0,5 градуса.

Це дійсно важливо, тому що має величезне значення для клімату на всій планеті. Нагрівання вод у західній частині Тихого океану й охолодження на сході призводить до нижчого розташування хмар над великими ділянками східної частини Тихого океану. "Щільніші хмари означають більше відбитого сонячного світла", – каже Девід Баттісті з Вашингтонського університету в Сіетлі. Це, своєю чергою, означає, що менше тепла потрапляє в атмосферу Землі й затримується внаслідок парникових газів. Іншими словами, охолодження східної частини Тихого океану уповільнює темпи глобального потепління.

Що б не викликало похолодання, Баттісті та інші припускають, що воно має ефект доміно. Кліматичні моделі після корегування прогнозів потепління в найближчому майбутньому починають показувати тенденцію до похолодання в тропічній частині Тихого океану.

Усе це, звісно ж, не скасовує загальну тенденцію до потепління на всій планеті. Як ми знаємо, чи не найбільший вплив на наш клімат здійснює система течій AMOC в Атлантичному океані, яка включає Гольфстрім. Нещодавно вчені довели, що ця напрацьована сотнями тисяч років система руйнується й може зупинитися в будь-який час між 2025 і 2095 роками.