Написи невідомою науці мовою знайшли серед стародавніх руїн у Туреччині

1 жовтня 2023, 20:20
Читать новость на русском

Джерело:

IFL Science

Втрачену мову, яку не чули багато століть, було виявлено на клинописних глиняних табличках серед стародавніх руїн у Туреччині. Знахідку зробили в Богазкей-Хаттуша, також відомій як Хаттуса, археологічній пам'ятці, яка колись слугувала столицею Хеттської імперії.

Більшість розкопаних текстів написано хетською мовою, але останні дослідження показали, що деякі таблички також містять записи невідомою раніше мовою. Археологи поки що не надають жодних фотографій цих табличок з невідомими написами.

Дивіться також У Єгипті знайшли затонулий храм, наповнений скарбами

Що відомо

Хетти – стародавня група індоєвропейців, які переселилися в Анатолію, де вони створили одну з наймогутніших імперій пізнього бронзового століття (1650-1200 роки до нашої ери). Хетти славилися своєю військовою майстерністю, і документували свої битви за допомогою записів на глиняних табличках.

З 1980-х років археологи виявили на стоянці Богазкей-Хаттуша майже 30 000 глиняних табличок із клинописом.

Дослідникам ще належить розшифрувати нову мову, проте вже зрозуміло, що нею, ймовірно, розмовляли жителі Калашми — району на північно-західній околиці хеттської держави. Мова схожа на лувійську, добре відому жителям Хетської імперії. В одному з клинописів, які вже вдалося розшифрувати, йдеться про стародавній ритуал, що проводився в Калашмі.

Професор Даніель Швемер каже, що Хетти виявляли незвичайний інтерес до запису ритуалів іноземними мовами. За його словами, нова мова точно пов'язана з індоєвропейськими, якими й сьогодні розмовляють на більшій частині Європи, а також на Іранському плато і півночі Індійського субконтиненту.