Вчені критикують проєкт Білла Гейтса, який потенційно може врятувати планету від потепління
Джерело:
Science. The WireУ 2021 році Білл Гейтс виділив три мільйони доларів на проєкт, який передбачав розпилення часток крейди в атмосфері. Вона повинна блокувати частину сонячного проміння й тим самим знизити температуру.
Виявилось, не всі вчені згодні з такою ідеєю. Вони написали відкритого листа, в якому пояснили небезпеку цієї технології.
Цікаво Результати конкурсу ART The Frame – Samsung відкриває в Україні таланти художників і фотографів
Коротко про ідею розпилення крейди в атмосфері
- Над проєктом засновника і колишнього глави Microsoft сьогодні працюють дослідники Гарвардського університету, вивчаючи можливі його наслідки.
- Суть ідеї полягає в тому, щоб розпилити в атмосфері дрібні часточки крейди, які виконуватимуть роль дзеркала: шлейф із крейди буде відбивати частину сонячного світла назад у космос, знижуючи температуру на планеті.
- Перевагою методу (на відміну від подібної ідеї розпилення сірчистого ангідриду, від якої відмовились через руйнування газом озонового шару) називають те, що він не вимагає постійного "підживлення". Достатньо буде розпилити крейду в один чи кілька етапів – процес запуститься і буде самопідтримуваним.
- Наразі проєкт знаходиться на стадії розробки, але вже неодноразово піддавався критиці через його потенційну небезпеку.
Критика: до чого може призвести проєкт Гейтса
Відкритий лист написала група з 46 вчених і експертів. У ньому пояснили небезпеку цієї технології. На думку авторів, сьогодні сонячна геоінженерія ще погано вивчена і не може бути остаточно прорахована навіть за допомогою сучасних комп'ютерних симуляцій.
Загалом все зводиться до того, що не можна передбачити, яким буде вплив на клімат. У результаті ми можемо отримати не часткове стримування глобального потепління, а новий льодовиковий період, настільки сильний і тривалий, що триватиме він мільйони років і уб'є всі рослини та тварин на Землі. Почнеться він з дрібних змін, які каскадом наростатимуть і тягтимуть за собою інші наслідки, в результаті призводячи до поширення обледеніння все далі на південь.
Вплив від розпилення відбивних частинок буде сильно варіюватися в залежності від регіону. В результаті це може негативно вплинути на забезпечення основних потреб населення планети у їжі та воді.
Вчені вказують, що зниження інтенсивності сонячного випромінювання здатне перешкодити мусонним дощам в Південній Азії та Західній Африці. Це призведе до посухи в регіоні й може потягти за собою пересихання амазонського басейну.
Тому вчені закликають світових політиків звернути увагу на цей проєкт і ввести мораторій на застосування технологій сонячної геоінженерії, які можуть виявитися занадто небезпечними для населення всієї планети.