Вчені виявили мандрівну планету розміром не більше Землі
Астрономи розповіли про відкриття OGLE-2016-BLG-1928 – найменшої з "планет-сиріт", що вільно подорожують між зірками.
Більшість планет, які ми знаємо, пов'язані зі своїми зорями, навколо яких обертаються. Вони утримуються їхньою гравітацією. Проте існують такі звані "планети-сироти", які ще називають міжзоряними, або планетами-мандрівниками. Вони вільно летять крізь космос. Одну з таких виявили нещодавно науковці, про що й розповіли у своїй статті.
Цікаво NASA підтвердило наявність води на освітленій Сонцем поверхні Місяця
Деталі знахідки
Досі список відомих мандруючих планет налічував всього 22, проте науковці припускають, що таких об'єктів можуть бути мільярди, а то й трильйони лише у нашій галактиці. Спостереження за ними ускладнені тим, що їх не можна помітити за впливом на материнську зірку або її випромінювання. Для цього доводиться використовувати методи мікролінзування — спотворення світла розташованих більш далеких об'єктів, на тлі яких проходить темна маса. Чим легша і компактніша планета, тим складніше її помітити.
Подібні спостереження проводяться, зокрема, проєктами OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) та KMTN (Korean Microlensing Telescope Network), на рахунку яких по кілька виявлених планет-сиріт.
А нещодавно учасники обох колаборацій повідомили про нового кандидата – OGLE-2016-BLG-1928. Вчені називають цю планету найменшою з відомих, які летять вільно. Розміром вона приблизно із Землю або й навіть менше.
Мікролінзування тривало всього 41,5 хвилини. Воно дозволило зібрати 11 спостережних точок з OGLE і ще чотири — з KMTN. Цієї кількості недостатньо, що стовідсотково виключити присутність у OGLE-2016-BLG-1928 материнської зірки. Проте спостереження продовжуються.
Зміна яскравості під час гравітаційного лінзування, викликаного вільно плаваючою планетою: відео