Як захистити свій смартфон від стеження та вірусів: 3 поради про кібербезпеку

5 листопада 2022, 10:15
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Питання кібербезпеки особливо гостро стоїть останніми роками, адже по всьому світу активізувались хакери, які знаходять щоразу нові способи залізти у ваш смартфон. Пропонуємо три поради, як уберегти свої дані, на прикладі пристроїв Apple.

Усім нам добре відомі стандартні настанови з кібербезпеки, які стосуються рекомендацій не переходити за посиланнями, не називати нікому особисті дані, вигадувати складні й оригінальні паролі та не вводити їх на підозрілих сайтах тощо. У цьому матеріалі 24 канал розглянув менш очевидні шляхи, якими можуть скористатися зловмисники, та розповімо, як їм протидіяти.

Не пропустіть Питання безпеки: яка операційна система краще захистить ваші біометричні та персональні дані

Не нехтуйте оновленнями

Одна з найперших і найголовніших порад, яку можна дати, говорячи про безпеку, стосується оновлень. Часто користувачі лінуються оновлювати смартфон – його потрібно перезавантажувати, очікувати на встановлення апдейту, а в цей час використання пристрою неможливе. Однак зазвичай патчі приносять із собою виправлення безпеки, які закривають зловмисникам доступ до відомих уразливостей, тим самим допомагаючи зберегти вашу конфіденційність та файли.


Своєчасне оновлення операційки сприяє надійному захисту ваших даних / Фото Unsplash

Такі оновлення зазвичай виходять раз на рік разом із випуском кожної наступної версії операційної системи, однак і протягом року також можливі кілька планових або екстрених апдейтів. Не рекомендуємо їх ігнорувати.

Наприклад, нова версія головної операційної системи Apple iOS 16 для iPhone побачила світ 12 вересня. Вона принесла нові налаштування конфіденційності, які гарантуватимуть, що жодні ваші дані не потраплять у не ті руки.

Заблокуйте стеження

Інтернет щедро "набитий" трекерами. Кожен ваш клік мишкою, натискання пальцем на екран чи написане в приватному повідомленні слово можуть в прямому сенсі бути використані проти вас. Великі інтернет-компанії (соціальні мережі, пошукові системи тощо) торгують даними своїх користувачів, і це є чи не найбільшим джерелом їхнього доходу. Причому інформація, яку вони передають, часто не є знеособленою.

Протидіяти цьому важко, хоча деякі компанії роблять кроки в цьому напрямку. Чи не найкращих результатів тут досягла Apple, запровадивши у 2021 році нові правила конфіденційності. Починаючи з iOS 14.5 та iPadOS 14.5, вона заблокувала стороннім додаткам відстеження дій користувача за замовчуванням і зобов’язала розробників запитувати дозволу на збір інформації.


Не нехтуйте додатковими налаштуваннями застосунків / Фото Unsplash

Зміни в забезпеченні конфіденційності швидко дали свої плоди. Багато користувачів не захотіли ділитися даними з інтернет-корпораціями, що ускладнило рекламодавцям націлювання реклами на аудиторію та отримання інформації про те, наскільки добре ця реклама працює. Усе це призвело до падіння доходів деяких популярних сервісів.

Ви також можете відмовитись від реклами на основі інтересів у програмах Apple. Зазначимо, що відстеження реклами в додатках має бути вимкнено за замовчуванням, якщо ви оновили свій пристрій до однієї з останніх версій ОС, однак про всяк випадок не завадить це перевірити. Відкрийте Налаштування – Конфіденційність – Відстеження (Tracking) та перевірте, щоб перемикач був неактивним.

Ба більше, ви можете заборонити збір статистичної інформації навіть самій компанії Apple. Для цього перейдіть до Налаштувань конфіденційності й оберіть меню Аналітика та покращення. Тут вимкніть Спільний доступ до аналітики iPhone, щоб заборонити смартфону передавати звіти про аварійне завершення роботи, проблеми iCloud, записи Siri чи інші аналітичні дані, які охоплюють ще багато різної інформації.

У тому ж меню конфіденційності ви можете захистити й свою пошту. У розділі Захист поштової активності можна заблокувати технологію відстеження, здатну повідомити відправнику, чи відкрили ви його електронну пошту, показати приблизне місцезнаходження чи навіть розкрити IP-адресу.

Хоча б приблизних аналогів у конкурентів сьогодні немає, тому iPhone може стати найкращим варіантом для тих, кому важлива повноцінна приватність у мережі.

Додатки зі сторонніх джерел

Останнім, але не менш важливим кроком у забезпеченні власної конфіденційності є встановлення програм зі сторонніх джерел. Точніше – відсутність такої можливості.

Окремі користувачі неодноразово просили Apple дозволити встановлення додатків зі сторонніх неперевірених джерел, у тому числі з apk-файлів. Проте компанія у своїй позиції неухильна: це загрожує безпеці користувачів.

Річ у тім, що кожен із понад 1,8 мільйона додатків в App Store зобов'язаний дотримуватися суворих правил конфіденційності та повідомляти, як він використовує ваші дані. І кожна програма ретельно перевіряється експертами Apple. Якщо вона не дотримується вимог, дорога до вашого смартфона їй просто закрита.

Кожна програма з невідомого джерела може мати в собі абсолютно будь-який код і приховані функції. Вони здатні призвести до передавання ваших конфіденційних даних, файлів, крадіжки паролів, таємного використання мікрофонів та камер, залучення ресурсів смартфона до видобутку криптовалют тощо. Тому ми вкрай не рекомендуємо встановлювати будь-що з неперевірених джерел.

Висновки

Якщо дотримуватись цих простих правил, ризик втратити контроль над власними даними значно знижується. Варто також пам’ятати, що з Apple над багатьма питаннями кібербезпеки користувач узагалі може не задумуватись, оскільки смартфони компанії вже із заводу налаштовані на оптимальну конфіденційність. Оцінити переваги всіх моделей iPhone можна на сайтах офіційних партнерів Apple в Україні: