Дослідження показали, що значно більший відсоток шкідливого програмного забезпечення для мобільних пристроїв націлений на Android, ніж на iOS. Це пов’язано з різними факторами, але загальновідомо, що iPhone зламати значно важче, ніж будь-який інший смартфон. 24 канал зібрав більше даних про переваги й недоліки операційних систем iOS та Android.

Не пропустіть Як захистити своє диджитал-я: корисні поради, щоб підвищити безпеку свого смартфона

Відкритий і закритий код

iOS – закрита операційна система, яку Apple обслуговує виключно власними силами. Компанія не надає вихідний код розробникам додатків, а власники iPhone та iPad не можуть самостійно змінити його на своїх пристроях. Це ускладнює хакерам пошук уразливостей в iOS.

Натомість Android дотримується іншої політики. Відкритий вихідний код дозволяє розробникам змінювати операційну систему, як їм заманеться, випускати власні оболонки, що ми й бачимо в кожного окремого виробника, додавати власний код та інші модифікації. Все це створює нові вразливості, встежити за якими просто неможливо. А якщо вони є, зловмисники можуть їх знайти й використати. Такі широкі можливості зробили Android більш привабливим для шахраїв та хакерів.

Контроль з боку розробників

Смартфон
Застосунок App Store на смартфоні Apple / Фото shutterstock

Компанія Apple тримає iOS під повним контролем, а Google фактично відпустила Android у вільне плавання. Перша суворо перевіряє, які програми доступні в її магазині App Store, досліджуючи кожну з них, щоб уникнути зловмисного програмного забезпечення. Друга ж змушена регулярно видаляти сотні шкідливих додатків з Play Маркета, коли їх виявляють сторонні дослідники безпеки.

Разом із неможливістю встановлення програм зі сторонніх неперевірених apk-файлів це робить iOS безпечнішою для користувачів, оскільки мінімізує шанси потрапляння на ваш смартфон додатків з прихованими функціями.

Що каже статистика

На початку 2022 року компанія Clario, що працює у сфері кібербезпеки, проаналізувала низку параметрів і статистику, порівнявши захищеність iOS та Android. Дослідники виставили бали безпечності кожній версії операційних систем обох компаній, а свої висновки опублікували в об’ємному звіті.

Серед сильних сторін iOS дослідники назвали:

  • Постійні оновлення: патчі, що усувають вразливості, виходять часто й доступні навіть на дуже старих смартфонах. Цим не може похвалитися жоден пристрій на Android, який оновлюється, як правило, всього 2 – 3 роки.
  • Закритий вихідний код означає, що кіберзлочинцям важче знайти вразливі місця.
  • Безпечний магазин додатків.

З іншого боку, Clario називає відкритий вихідний код Android не тільки недоліком, а й перевагою – завдяки йому користувачам може бути легше знайти вразливі місця й повідомити про них, а розробники зможуть швидше їх ліквідувати.

Проте фрагментованість, відсутність тривалої підтримки, доступність сторонніх магазинів програм та їх неналежна перевірка є великими мінусами, на думку фахівців.

Хто переміг

У підсумку, зваживши сильні та слабкі сторони обох операційних систем, переможцем як у загальному рейтингу безпечності, так і в окремому експерти визнали iOS.

Найбезпечнішим оновленням в цілому виявилася iOS 5, в якій знайшли всього три серйозні вразливості. Тоді як у найбезпечнішому Android дванадцятої версії їх було аж 18.

Кількість функцій безпеки

Починаючи з iOS 14 компанія Apple зосередила додаткову увагу на функціях безпеки. Їхня кількість з кожним оновленням почала зростати. Торік, наприклад, з’явилися нові правила конфіденційності. Вони дали користувачам більше контролю над власними даними, а стороннім розробникам закрили доступ до великої кількості особистої інформації, яка використовується для таргетингу реклами.

Робота функцій біометричного захисту також показала себе краще саме в iOS. Річ у тім, що Face ID від Apple обробляє більше параметрів з різних датчиків, щоб не пропустити фотографію, 3D-маску або обличчя з заплющеними очима й не дозволити стороннім особам розблокувати смартфон без відома власника. Face ID формує віртуальний “зліпок” обличчя користувача з-понад 30 тисяч точок і фіксує навіть дрібні рухи м’язів обличчя, щоб визначати, чи перед ним жива людина, чи, до прикладу, маска.

iPhone
Заблокований екран iPhone вимагає введення біометричних даних / Фото Todd Jiang

Висновки

Кожна система пройшла довгий шлях розвитку й намагається якнайкраще протистояти сучасним кіберзагрозам. Однак спеціалісти з інтернет-безпеки сходяться на тому, що iOS є більш захищеною від атак хакерів, ніж Android.

Оцінити переваги всіх моделей iPhone можна на сайтах офіційних партнерів Apple в Україні: