Посеред Тихого океану раптово з'явився новий острів – його сфотографували з космосу
Джерело:
Обсерваторія Землі NASAНа південному заході Тихого океану з'явився новий острів. Цей молодий клаптик суші з'явився з хребта морського дна, що кишить найвищою щільністю підводних вулканів на планеті. Він відомий як підводна гора Хоум-Риф, що простягається між Новою Зеландією і Тонгою.
Починаючи з вересня 2022 року, один з вулканів на хребті ожив і вивергнувся, наповнившись лавою, яка вилилася в навколишній океан і підняла в повітря об'ємні шлейфи попелястого диму. Згодом на місці утворився абсолютно новий острів. Оперативний знімальний апарат NASA Operational Land Imager-2 (OLI-2) зумів зафіксувати його на знімках.
Не пропустіть Джеймс Вебб зробив захоплююче фото Нептуна – найвіддаленішої планети Сонячної системи
Народження острова
Початкові вимірювання, зібрані 14 вересня, показали, що острів має площу близько 13 106 квадратних кілометри або один акр, і висоту 33 метри над рівнем моря. Але до 20 вересня маленький острівець, що бурхливо розвивався, виріс майже до 79 248 квадратних кілометри, або шести акрів.
Молодий острів у Тихому океані / Фото NASA
Вулканічна активність, що породжує острови, не є дивною, враховуючи положення підводної гори Хоум-Риф в зоні субдукції Тонга-Кермадек, де три тектонічні плити сходяться одна з одною в повільному зіткненні. Серед цієї трійці є гігантська Тихоокеанська плита, яка має площу близько 64 мільйони квадратних кілометрів і є найбільшою тектонічною плитою у світі.
Через свої величезні пропорції субдукція означає, що Тихоокеанська плита поступово занурюється під дві інші легші плити, що зіштовхуються, і в процесі цього зяє один з найглибших жолобів на Землі на морському дні, відомий як жолоб Кермадець, а також активна вулканічна дуга Кермадець, що знаходиться одразу за ним.
Читайте на сайті Hilton спроєктує апартаменти нової космічної станції, яка замінить МКС
Доля острова
На жаль, цей малюк, ймовірно, не затримається тут надовго. NASA попереджає, що острови, створені підводними вулканами, як правило, недовговічні. Але є деякі винятки, як, наприклад, один острів, створений з сусіднього вулкану Латеікі у 1995 році, який проіснував цілих 25 років – хоча це не дуже довго з геологічної точки зору.