Вчені кажуть, що нам потрібно впровадити нову категорію ураганів, бо наявних уже недостатньо
Джерело:
GristСтрімка зміна клімату впливає на силу земних ураганів. Останні спостереження показують, що наших п'яти категорій уже недостатньо, щоб описати монструозні шторми, які обрушилися на нас останніми роками.
Категорія 6
П'ята категорія ураганів застосовується до найбільших і найстрашніших штормів. Але деякі американські вчені стверджують, що вона вже не відповідає інтенсивності нещодавніх ураганів. У статті, опублікованій у понеділок в Proceedings of the National Academy of Sciences, викладено основу для розширення існуючої системи оцінки ураганів новою категорією. Її пропонують присвоювати штормам, швидкість вітру в яких перевищує 192 милі на годину (309 кілометрів на годину). Згідно з дослідженням, світ уже бачив шторми, які можна було б віднести до категорії 6.
Дивіться також Буде спекотно: на скільки градусів потеплішає в Україні до 2050 та 2100 років
Ми очікували, що зміна клімату призведе до посилення вітру під час найсильніших штормів. Ми продемонстрували, що це вже відбувається, й спробували підрахувати, наскільки погіршиться ситуація,
– каже Майкл Венер, співавтор статті та дослідник екстремальних погодних умов у Національній лабораторії Лоуренса Берклі.
Деякі експерти не впевнені, що введення нової категорії в наші словники ураганів буде корисним.
Які шторми можна віднести до категорії 6
Ідея додати категорію 6 з'являлася кілька разів за останні кілька десятиліть, оскільки такі шторми, як ураган Доріан у 2019 році, досягали одних з найвищих швидкостей вітру в історії (298 кілометрів на годину) й рівняли з землею цілі міста на Багамських островах. Нинішня категорія 5 відноситься до будь-якого тропічного циклону зі швидкістю вітру понад 157 миль на годину (253 кілометри на годину).
Новий поріг для категорії 6 буде означати одні з найсильніших штормів, які коли-небудь спостерігалися. Венер і його співавтор Джеймс Коссен, науковець з кліматичної некомерційної організації First Street Foundation, виявили, що щонайменше п'ять штормів вже досягли цього рівня, і всі вони сталися за останнє десятиліття, що є сигналом того, що світ, який потеплішає, породжуватиме все більше монструозних штормів.
- Найпотужніший з них, ураган Патрісія, обрушився на тихоокеанське узбережжя Мексики у 2015 році з вітром, швидкість якого сягала неймовірні 346 кілометрів на годину. На щастя, буревій пройшовся по відносно незаселеному регіону, спричинивши мінімум руйнувань і смертей.
- Інший потужний шторм, "Хайян", обрушився на Філіппіни у 2013 році з вітром у 314 кілометрів на годину. Він забрав життя понад 6 000 людей, що зробило його однією з найсмертоносніших катастроф у сучасній історії.
У США, де урагани є сезонним явищем, не було штормів з такими сильними вітрами в сучасну епоху, але автори виявили, що умови в регіоні вже дозріли для шторму 6-ї категорії. Це пов'язано з тим, що зміна клімату робить океан і атмосферу теплішими, забезпечуючи "живлення" для більш інтенсивних ураганів. Проаналізувавши атмосферні умови в Атлантиці, Венер і Коссен виявили кілька випадків, коли було досить спекотно, щоб запустити шторм з вітром понад 306 кілометрів на голину. Країні просто пощастило, що такого ще не сталося, але чим більше нагрівається планета, тим більша ймовірність того, що ми побачимо такий шторм. Автори вважають, що потепління на 2 градуси за Цельсієм потроює ризик виникнення шторму 6-ї категорії в Атлантичному океані.