Тема тижня: Західні держави вирішили застосувати силу проти військ Каддафі

20 березня 2011, 20:00
Читать новость на русском

У західних держав увірвався терпець і вони вирішили застосувати силу проти військ Каддафі у Лівії. Таке рішення було ухвалене тоді, коли лівійська армія уже готувалась взяти останній оплот повстанців та столицю революції - місто Бенгазі на сході країни.

У ніч на п’ятницю 10-ма голосами "за" Рада Безпеки ООН підтримала запровадження зони без польотів над Лівією. А це означає, що держави світу отримали карт-бланш у боротьбі з лівійськими військами, підконтрольними Каддафі. "За" резолюцію проголосували, зокрема, США, Велика Британія та Франція. Росія і Китай утрималися, так само, як і Німеччина, Індія та Бразилія.

Документ містить заборону польотів лівійської авіації та вимогу негайного припинення вогню між ворогуючими сторонами. Резолюція також передбачає право міжнародної спільноти застосувати всі необхідні заходи для захисту мирного населення Лівії. Однак, світовим державам заборонено здійснювати військову інтервенцію на лівійську територію.

“Раніше ми закликали світ, що не можна дозволяти Каддафі так брутально поводитися зі своїм народом. І ця резолюція нарешті це підтвердила. Вона стала кульмінацією величезного об’єму роботи, яку зробили Велика Британія, Франція, Ліван та США. Головна перевага цієї резолюції - запровадження вільної від польотів зони над Лівією та здійснення всіх необхідних заходів для захисту мирного населення, яке значно постраждало від атак урядових військ”,- сказав міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг.

Французьке МЗС одразу ж повідомило, що ВПС країни готується здійснити повітряний удар по позиціях Муамара Каддафі у відповідності до резолюції Радбезу. Про підтримку планів Франції заявив і Північно-Атлантичний альянс, а також Катар та Саудівська Аравія. Про готовність взяти участь у військовій операції НАТО в Лівії оголосили Бельгія і Нідерланди.

Держсекретар США Хілларі Клінтон повідомила, що метою Заходу є повалення режиму Каддафі, а резолюція Ради Безпеки - лише перший крок. Голова американського зовнішньополітичного відомства зазначила, що закриття повітряного простору над Лівією передбачає удари по лівійській ППО.

“Запровадження зони без польотів передбачає низку дій для захисту літаків, зокрема, бомбардування лівійських оборонних об’єктів”, - каже держсекретар США Хілларі Клінтон.

Такі плани Заходу змусили Каддафі поступитися. У відповідь на резолюцію ООН уряд Лівії заявив, що припиняє вогонь. Міністр закордонних справ Мусса Кусса повідомив, що відповідно до резолюції, прийнятої Радою Безпеки, лівійська армія негайно припиняє всі бойові операції. Лівійський уряд пообіцяв докласти всіх зусиль для того, щоб відновити в країні мир.

“Лівійська держава закликає до діалогів усіх сторін, з усіма, хто зацікавлений у територіальній єдності Лівії”, - сказав голова МЗС Лівії Мусса Кусса.

Однак лідери повстанців заявили, що не вірять заяві влади про припинення вогню, оскільки вважають Каддафі брехуном. Повсталий народ хоче продовжувати боротьбу до повалення режиму. Чергових боїв між військами Каддафі та повстанцями не довелось довго чекати. Ще у п’ятницю почали надходити повідомлення про запеклі бої одразу у кількох містах.

У суботу урядові сили знову обстріляли Бенгазі. На вулицях міста з’явилися танки. Люди в паніці тікали з населеного пункту. Повстанцям вдалося збити один з літаків. Уряд Лівії стверджує, що причиною відновлення збройних конфліктів у Бенгазі стала агресія повстанців. Вони, нібито, напали на позиції урядових військ. Згодом Каддафі змінив стратегію, що випливає із листа до британського прем’єра та французького Президента.

“Лівія - не ваша. Лівія належить лівійцям. Резолюція Ради Безпеки незаконна, тому що Радбез не має права втручатись у внутрішні справи будь-якої країни. Це несправедливість і явна агресія, і невиправданий ризик для Середземномор’я та Європи”, - наголосив речник уряду Лівії Ібрагім Муса.

Тим часом США, країни Європи та низка арабських держав на саміті у Парижі вирішили розпочати військову операцію проти режиму Муамара Каддафі.

“Полковник Каддафі сам спричинив такі наслідки. Він збрехав міжнародній спільноті. Він обіцяв припинення вогню і порушив його”, - сказав прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон.

“Учасники зустрічі погодили застосувати усі можливі засоби, зокрема військову силу, для підтримки резолюції Ради Безпеки ООН. Тому наша авіація відповість на будь-яку агресію сил Каддафі проти населення Бенгазі”, - заявив Президент Франції Ніколя Саркозі.

Президент Франції Ніколя Саркозі повідомив, що французькі військові літаки вже патрулюють повітряний простір Лівії. Патрулювання - це перша частина операції союзників, наступна - авіаобстріл позицій військ Каддафі і підтримка повстанців допоки режим полковника не буде повалено.