Тепла економія: чи вигідно в Україні утепляти домівки в кредит
Вже два роки держава пропонує допомогу у вигляді так званих "теплих" кредитів. Це — позика на заміну котлів та іншого енергоефективного обладнання. Частину кредиту компенсують з держбюджету. Та чи вигідні такі кредити та їх умови для українців.
Один зі будинків, мешканці якого наважилися взяти кредит на термомодерназацію, є у Луцьку. Сума позики — понад 2 мільйони гривень. За ці гроші утеплили фасад, змінили у під'їздах вікна та побудували власний теплопункт. Це допомогло вирішити хронічну проблему — знищити грибок на стінах. Проте найбільше мешканці раді новим платіжкам.
Читайте також: Чинна система субсидій не спонукає людей економити, — нардеп
"Теплі" кредити в Україні роздають уже два роки. Лише 2015 послугою скористались понад сто тисяч сімей. Держава компенсує частину платежу по кредиту. Сума компенсації залежить від того, хто ви, і що купуватимете.
Якщо ви маєте намір замінити газовий котел на біопаливний — держава компенсує вам 20 відсотків позики
Хочете змінити труби чи встановити лічильник — з держбюджету повернуть третину кредиту
Якщо у вас є субсидія, то сума компенсації може сягнути і 70 відсотків
Якщо ви представляєте ОСББ, то з кредиту на утеплення дому, держава поверне до 40 відсотків
Позики видають три державні банки. На компенсації цьогоріч в бюджеті передбачила майже 900 мільйонів гривень. Якщо державних грошей на всіх не вистачить — допомагати береться Європейський банк реконструкції та розвитку.
Читайте також: 5 млрд потрібно спрямувати не на проїдання, а на енергоефективність, — Бабак
До програми ЄБРР залучив кілька приватних банків. Під який відсоток давати кредит та яку суму компенсувати — вони вирішуватимуть вже без участі держчиновників. Однак, ця сума має бути солідною.
А от експерти до "кредитної спокуси" ставляться зі скепсисом. "Теплим" кредитом сім'ю не зігрієш, переконує екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. ОСББ у Луцьку просто пощастило. Кредит взяли під три відсотки та й ті вирішила сплатити міська рада.
Читайте також: Влада збирається суттєво скоротити витрати на субсидії
Решті ж позичальників відсотки доведеться платити самотужки. І не малі — до 25 відсотків річних. На такі ризики можуть зважитись лише заможні.
Ще одна можливість утеплитися не дорого — скористатись послугами енергосервісних компаній. Їхню роботу парламент узаконив минулоріч. Схема виглядає приблизно так: вам роблять ремонт, а гроші за нього ви віддаєте частинами і без відсотків.
"Кварплата включатиме в себе вже не просто вивіз сміття, миття під'їздів чи полив клумб, а вже буде містити у собі відшкодування управляючій компанії за виконаний капітальний ремонт будинку", —розповів директор енергосервісної компанії Роман Федорченко.
Однак, поки що українці між кредитами та розстрочкою вибирають більш звичний спосіб економії — затягти паски та перекрити вентилі.
Читайте також: Перевірте себе: які тарифи підвищили і на скільки?