При такому зростанні цін на опалення, гарячу воду, газ і електрику не витрачати бюджетні кошти на облік, утеплення і регулювання споживання — це просто економічно невиважено. Сьогодні ми будемо робити в парламенті все, щоб 5 мільярдів пішли не на проїдання, а на енергоефективність,
— повідомила народний депутат від "Самопомочі" Альона Бабак.
Рік тому "Самопоміч" підтримала запровадження ринку газу, адже у 2014-му на загальні дотації "Нафтогазу" Україна витратила колосальні кошти — 100 мільярдів гривень (для порівняння — на військові потреби 80 мільярдів) — тоді ми не могли собі дозволити продовжувати утримувати ще одну війну. Тому вже в 2015 році було витрачено 52,4 мільярди, а на цей рік забюджетовано 35 мільярдів для спрямування у вигляді субсидій.
"Проте, ринку газу як не було, так і нема. Наразі, для того, щоб комерційна компанія могла продати газ споживачеві, вона спершу має попросити дозволу взяти газ з ресурсів Укргазвидобування у "Нафтогазу". Такі спроби були, але "Нафтогаз" цього права не дав — отже, фактично, споживач немає вибору. Щоб ринок запрацював, нам не потрібен такий посередник, нам потрібна біржа — так це працює у всьому світі", — зазначає Альона Бабак.
"Самопоміч" не буде підтримувати пропозицію уряду збільшити витрати бюджету на субсидії з 35 до 40 мільярдів гривень. Наша пропозиція наступна: ці 5 мільярдів, які знайшлись, спрямувати вже цього літа на програму енергоефективності — на механізми регулювання споживання, утеплення та облік.
Фракція "Об’єднання "Самопоміч" пропонує монетизацію субсидій — з правом використати гроші лише на оплату житлово-комунальних послуг або на енергоефективність (це вже стимулює економити — наприклад, зайвий раз закрити кран і спрямувати заощаджені кошти на утеплення).
Вчора міністр соціальної політики Рева на зустрічі фракції "Самопоміч" з Прем’єр-міністром Гройсманом сказав, що в бюджеті немає 40 мільярдів живими грошима на субсидії. Відразу виникає запитання, за рахунок чого ж тоді відбуваються всі ці взаємозаліки, якщо грошей нема? Насправді кошти принаймні в розмірі 3 мільярдів гривень мають бути (одномісячне нарахування субсидій). Їх треба знайти і один раз дати грошима і потім економіка запрацює: ми витратимо на оплату, теплопідприємства платитимуть живими грошима "Нафтогазу", а він — ПДВ і ренту в бюджет України,
— пропонує нардеп від "Самопомочі".
Позиція фракції "Об’єднання "Самопоміч" щодо проблеми з тарифами на газ:
1. Зробити крок в напрямку формування справжнього ринку газу через механізм біржі, (усунення "Нафтогазу" з відносин між Укргазвидобування і споживачами).
2. 5 мільярдів, які є в бюджеті, і які уряд пропонує направити додатково на субсидії — замість цього витратити на енергоефективність.
3. Всім хто дійсно потребує допомоги виділити кошти живими грошима з правом використання тільки на оплату платіжок і на утеплення.