"Теплі" кредити-2: тисячу років на утеплення і "кричуща безгосподарність" уряду
Понад половина коштів, які українська родина витрачає на опалення власної оселі, буде просто викинута на вітер. Не вкрадено газовими посередниками, не привласнено горе-ремонтниками – просто викинуто. Але є спосіб зменшити збитки.
Майже 90% українських будинків було зведено 30, 40, 50 років тому. Численні "хрущівки" і "чешки" мають тонкі панельні стіни, холодні дахи, дерев’яні вікна з сантиметровими щілинами. Газ тоді коштував копійки, втратами тепла ніхто не переймався.
Читайте також: "Теплі" кредити: як за допомогою держави зекономити на опаленні
Натомість сьогодні влада прогнозує подорожчання газу для населення і котельних до дев'яти тисяч гривень за тисячу кубометрів. Зарплати і пенсії українців, на жаль, не встигають за такими темпами.
Породжується замкнене коло: люди витрачають кошти на дорогий газ або центральне опалення, а на утеплення осель, щоб дорогоцінне тепло даремно не втрачати, вже нічого не залишилось. На щастя, існує спосіб розірвати це коло.
У 2015 році в Україні розроблена Державна цільова програма енергоефективності, так звана "Програма "теплих" кредитів". У чому вона полягає?Державні банки надають кредити на утеплення будинків, а сама держава компенсує від 20% до 70% вартості матеріалів.
Попит громадян на "теплі" кредити постійно зростає
"Теплі" кредити довели свою ефективність. Адже сучасні технології дозволяють суттєво зменшити витрати на опалення. Утеплення зовнішніх стін будинку збереже 20-25% тепла. Сучасні вікна дадуть економію не меншу, ніж у 10-15%. Установлення нового теплового обладнання в оселі зекономить ще третину теплової енергії, і в результаті, якщо ваш будинок буде утеплено, рахунок за опалення може зменшитись на дві третини!
Державі це також вигідно. Адже роботи з утеплення – це додаткові робочі місця та сплачені до бюджету податки.
У всьому хороші "теплі" кредити, за винятком одного: уряд не хоче їх фінансувати. За роки дії програми "теплих" кредитів нею змогло скористатися менш як 1% українських родин.
Порівняйте: для утеплення осель в Україні необхідно близько 45 мільярдів доларів, а кабмін хоче підтримати у наступному році видачу "теплих" кредитів лише на мізерні 400 мільйонів гривень. Такими темпами влада буде утеплювати Україну понад тисячу років! І увесь цей час ми будемо платити за опалення атмосфери.
Читайте також: Українські "недореформи": чому через Ахметова держані енергопідприємства тонуть в кредитах
При чому двічі. Спочатку в рахунках за газ і тепло. А після – ще і через бюджетне фінансування субсидій. Адже програма субсидій на житлово-комунальні послуги обходиться кожній українській родині приблизно у чотири тисячі гривень на рік! А от "теплі" кредити кабмін пропонує у 2019 фінансувати лише з розрахунку 25 гривень на родину! Що це як не кричуща безгосподарність?
Такими темпами влада буде утеплювати Україну понад тисячу років
До речі, у поточному році бюджетна підтримка "теплих" кредитів склала 800 мільйонів гривень. Чому ж у наступному пропонується у два рази менше? Де системний підхід кабміну? Ми ж начебто не стали за останній рік вдвічі багатшими чи енергоефективнішими?
У нас немає десятиліть чи століть на те, щоб продовжувати оплачувати зі своїх кишень глобальне потепління. Нам потрібна тепла атмосфера у своїх помешканнях. Уряду Гройсмана слід використовувати дієвий механізм, яким активно користуються люди.
Потрібне щорічне збільшення обсягу "теплих" кредитів. Ми вимагаємо розширення бюджетної підтримки "Програми" на наступний рік принаймні до двох мільярдів гривень. У 2020 слід наростити темпи утеплення осель ще у кілька разів. Закликаємо ОСББ України і активних громадян долучитися до наших вимог про збільшення обсягу "теплих" кредитів!