ТОП-7 найбільших корупційних скандалів незалежної України

9 грудня 2017, 10:05
Читать новость на русском

Корупція в Україні – це як ракова пухлина, вона заважає нам рухатися вперед, руйнує суспільство на усіх рівнях… Україна постійно потрапляє у ТОПи рейтингів світової корупції. А тим часом влада відверто тисне на антикорупціонерів. До Дня боротьби з корупцією редакція 24 Каналу хоче згадати найбільші корупційні скандали.

Павло Лазаренко


"Хрещений батько" Тимошенко в політиці

Першим гучним корупційним скандалом незалежної України став скандал навколо одного з найвпливовіших політиків того часу Павла Лазаренка. Нагадаємо, він був екс-губернатором Дніпропетровщини, прем’єр-міністром в 1996-1997 роках, лідером впливової політичної партії "Громада" та нардепом (а також реальним конкурентом Кучми і соратником Тимошенко).

Читайте також: В Україні запрацювала цілодобова телефонна лінія для повідомлень про корупцію

1998 року Лазаренка затримали у Швейцарії через панамський паспорт. Документ викликав підозру, бо раніше вже відкрили справу щодо порушення візового режиму громадянином України Лазаренком. Після цього на політика чекав гучний корупційний скандал! У Швейцарії проти українця відкрили справу про відмивання коштів. Але це був лише початок.

Після Швейцарії за Лазаренка взялася й Україна. Проти нього порушили кримінальну справу за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах.

Зі Швейцарії Лазаренко втік у Штати, але й тут до нього мали претензії через корупцію! Американська прокуратура звинуватила політика у здирництві, шахрайстві, відмиванні близько 280 мільйонів доларів. Зі США він вже нікуди не втік… Відсидів у в’язниці з 2006 по 2012 рік. Зараз живе з сім'єю у США.

"Вишки Бойка"

Справа, яка почалася у далекому 2011-му і триває по цей день! Слідство якраз доходить до пред'явлення матеріалів для зняття депутатської недоторканності.

Як все було: у 2011 році держпідприємство "Чорноморнафтогаз" придбало дві глибоководні бурові платформи. Кожна з них обійшлася у 400 мільйонів доларів! Угоди оформлялися за допомогою посередників. Це й послужило приводом, щоб у закупівлі запідозрити корупцію.

До чого тут Бойко? Він на той час обіймав посаду міністра енергетики. Це дало назву справі. Однак у травні цього року слідство повідомило, що не знайшло доказів причетності самого Бойка до закупівель за завищеними цінами.

Зараз Генпрокуратура готує подання щодо зняття недоторканності з нардепа з "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна. Про це буквально днями заявив генпрокурор Юрій Луценко з трибуни Верховної Ради.


Після звинувачень він спокійно став нардепом!

Варто згадати: Бакуліна у 2014 році заарештували у справі про розкрадання державного майна і коштів. Але чиновнику, за традицією, стало погано, і його забрали до лікарні. Того ж року резонансну справу закрили, а Бакулін став нардепом!

Каськів і лижний інструктор


Каськів встиг попрацювати на усіх: від Ющенка до Януковича

У 2012 році в корупційний скандал влип Владислав Каськів, який був главою Державного агентства з інвестицій і інновацій.

Тоді Україна з подання Каськіва підписала контракт з Джорді Сарда Бонвеі на 1 мільярд доларів. Він нібито представляв іспанську кампанію Gas Natural щодо інвестицій у LNG-термінал в Україні. Але в іспанській компанії спростували підписання контрактів. А також заявили, що Джорді Сарда Бонвеі не є їхнім працівником і вони навіть його не знають! Як з’ясувалося, він колишній лижний інструктор.

Читайте також: У Каськіва знайшли квартиру в центрі Києва і землю біля "Буковелю": документ

Тоді Каськів був готовий піти у відставку, але обійшлося лише доганою. Після цього він працював на Януковича, як можна здогадатися корупції було ще багато. Однак після Євромайдану його не посадили, а лише звільнили з посади. До 2015 молодому чиновнику більше нічого не загрожувало. Але згодом у МВС повідомили, що Каськів вивів з України 255 мільйонів гривень. Тож його оголосили у розшук. У ніч на 1 листопада в Україну з Панами політика екстрадували.

Янукович і Ко


Він втратив авторитет перед всіма, однак не покараний за злочини досі

Хоча претензії і навіть підозри у корупції можна висловити усім президентам України, Віктор Янукович і його "Сім’я" впевнено лідирують. Він досі на волі, а теперішня українська влада лише робить кволі спроби його покарати, однак клейма корупціонера Янукович уже не позбудеться ніколи: ні за життя, ні в підручниках.

У світі президент-втікач – визнаний корупціонер. Колишня команда фактично зреклася "баті". У Росії, куди він поспіхом втік, його серйозно ніхто не сприймає. До Путіна Янукович втік в останні дні Євромайдану, після жахливих розстрілів активістів. Тодішній президент поспіхом зібрав коштовності та гроші і залишив свій маєток у Межигір’ї.

Скільки вдалося вивезти "легітимному", достеменно не відомо. Називаються різні цифри. Серед них: 7,5 млрд доларів/ 12 млрд/ 40 млрд доларів! А йдеться лише про Януковича, без врахування його найближчого оточення...

"Діамантові" прокурори


Ні, це не ювелірний магазин... Хабар прокурорам

Мабуть, найгучніший корупційний скандал 2015 року – справа "діамантових" прокурорів. Вона стосувалася двох найвпливовіших на той час прокурорів ГПУ:

- екс-заступника начальника Головного слідчого управління Володимира Шапакіна;
- колишнього заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.

Це вперше самі співробітники ГПУ звинуватили та затримали прокурорів. Керував справою Давид Сакварелідзе. У затриманих знайшли 500 тисяч доларів! І це ще не все. Також під час обшуків виявили коштовності, цінні папери, вогнепальну зброю і знамениті 35 пакетів з діамантами, які й дали назву справі.

Схеми Онищенка


Втік з України і нещодавно став батьком дитини гімнастки

Газове питання вже котрий рік особливо гостро сприймається в Україні. Простим користувачам доводиться оплачувати великі квитанції, тим часом як на видобутку державного газу постійно хтось нагріває руки! У 2016 році розпочався (і триває досі) гучний скандал через махінації з продажем видобутого державою газу. В організації махінацій підозрюють нардепа Олександра Онищенка.

Схема діяла доволі просто: підставним фірмам газ державного видобутку продавали за низькою ціною нібито для населення. А після того продавали у кілька разів дорожче для промислових виробників. Держава з цих оборудок не отримувала ні копійки. Махінації завдали збитків Україні на 3 мільярди гривень! Що цікаво, схема діяла вже після Революції гідності.

Онищенко не визнає своєї вини, але встиг втекти. Зараз він перебуває в Іспанії. Офіційний Мадрид розпочав процедуру екстрадиції нардепа-втікача. Його зобов’язали щомісяця з’являтися до суду. Онищенко заявляє про намір довести свою невинуватість в іспанському суді, оскільки отримав політичний притулок у цій країні.

До речі, за кілька місяців після припинення "газової схеми" державна компанія "Укргазвидобування" заробила 162 мільйони гривень. А за 3 роки до того (час існування схеми з посередниками) всього 25 мільйонів. Промовисті цифри, чи не так?

За цією ж справою триває розслідування щодо Романа Насірова. Як підозрюють детективи, протягом 2015 року, чиновник ухвалив низку незаконних рішень про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для задіяних у схемі компаній.

У березні ми всі спостерігали драму щодо арешту Романа Насірова (голова ДФС). За нього внесли гігантську заставу і він вийшов із СІЗО.

Читайте також: Застава Насірова в цифрах: 230 кг готівки у три поверхи

Схеми Курченка


На час втечі з України йому не було навіть 30 років!

І ще трішки про газ. Ім’я молодого олігарха-втікача Сергія Курченка останні дні у всіх на слуху, адже Юрій Луценко звинуватив Міхеїла Саакашвілі у співпраці з ним.

Читайте також: Розмова Саакашвілі з Курченком: опубліковано відео та розшифровку бесіди

Нагадаємо, хто такий власне Кученко. Дуже молодий (1985 року народження) бізнесмен, який вважався впливовим гравцем у сфері енергетики за часів Януковича. Його підозрюють у "схемі зі скрапленим газом". Після Євромайдану юний олігарх встиг втекти до Росії.

У 2016 році силовики затримали кількох колишніх керівників енергокомпаній, яких підозрюють у махінаціях, пов’язаних зі скрапленим газом. Колишній заступник голови "Нафтогазу" Геннадій Юр'єв застрелився перед затриманням.

Схема діяла дуже просто: скраплений газ для населення у державних компаній поза конкурсом купували за пільговими цінами і продавали за ринковими. За попередніми підрахунками, Україна втратила мільярди гривень. Зараз Курченко перебуває в Росії, однак інші фігуранти справи, імовірно, таки будуть покарані.

Більшість корупційних скандалів в Україні, на жаль, поки не доводять до логічного завершення. НАБУ і ГПУ, які мали б спільно боротися проти корупції, розпочали власну війну. Міжнародні організації постійно наголошують, що Україна скочується у корупційну прірву… Маємо єдиний вихід: повністю відмовитися від хабарів у своєму житті і відповідально ставитися до виборів.