Це єдиний вихід: чому треба стерилізувати безпритульних тварин

28 листопада 2022, 15:30
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Джерело:

Фонд Happy Paw

Ветеринари та власниця притулку розповідають про важливість стерилізації безпритульних тварин, спростовують міфи та пропонують, як оптимізувати процес.

Проблема безпритульних тварин стояла гостро ще до повномасштабного вторгнення. Однак, коли сотні чотирилапих вмить опинилися на вулиці через обстріли або горе-господарів, про неї знову заговорили. Притулки почали регулярно приймати постраждалих від війни, часом – більше ніж взагалі здатні. Тільки ця проблема додалася до старої – тварин, яких і так викидають на вулицю або підкидають сусідам з надією, що питання "вирішиться" саме собою.

Читайте також Фронт, де ви можете бути корисним: як допомогти притулкам для тварин, окрім грошей

Як з цим боротися? Методів існує небагато, й один з них – стерилізація. Саме для цього компанія Joker та фонд Happy Paw побудували Ветеринарний центр на Обухівщині. Він розташований у притулку "Відродження", де проводитимуть стерилізації безпритульних тварин з регіону та надаватимуть їм медичну допомогу.

Однак, досі є люди, які налаштовані проти цієї процедури, або не знають, навіщо вона треба.

Нижче розповідаємо про все, що стосується стерилізації безпритульних тварин.

Стерилізація – єдиний вихід

Безпритульні тварини – це проблема, яка фактично крутиться по колу. З одного боку, притулки та зоозахисники працюють над тим, щоб тварин без господарів було менше, з іншого – що б вони не робили, такі тварини все одно з’являються. Щойно трьом собакам знайдуть сім’ю, під дверима притулків з’являються ще п’ять нових.

Чому так? Вікторія Нижник, очільниця притулку "Відродження", називає дві основні причини:

  • відсутність програм зі стерилізації;
  • незнання та відсутність доступу до стерилізації в регіонах.

За словами Вікторії, більшість безпритульних тварин походять саме з сільської місцевості. Там не контролюють кількість тварин, а народження нових щенят чи кошенят – звична справа. Це відбувається через необізнаність: люди не знають не тільки як цьому запобігти, а й базових речей щодо біології тварин. У подвір’ї щороку може з’являтися новий виводок, який нікуди дівати. Як результат, новонароджені щенята чи кошенята опиняються на вулиці – підкинутими на зупинки транспорту, під магазини чи просто викинутими у ліс.

Ми знаходили тварин на дорогах, базарах, у мішках чи ящиках. Тільки нещодавно я забрала 20 щенят: одних знайшла на зупинці, інших – на в’їзді у село. Часто новонароджених привозять прямо у притулок, бо не можуть їх прогодувати. Це комплексна проблема, з якою доводиться розбиратися нам,
– з видихом коментує Вікторія.

Але притулки й так переповнені. Тому єдиний вихід розв’язати цей клубок – стерилізація, оскільки це ефективний і швидкий метод зменшити кількість безпритульних тварин. Це важливо ще й тому, що деякі безпритульні тварини стають агресивними й можуть нашкодити людям, або перенести на них захворювання.

Ветеринарний центр на Обухівщині – Фото "Відродження"

 

Однак і з цим є проблема. Якщо в містах є ветеринарні клініки й фінансова можливість простерилізувати тварину, у сільських жителів такої можливості немає. І навіть якщо гроші з’являються, місце, де це зробити, відсутнє. Тоді доводиться шукати транспорт і їхати до ветеринарних клінік у місто, що складно, дорого й затратно за часом.

Ми проводили планові стерилізації в Обухові, я орендувала окремий будинок під цю процедуру у власному селі Деремезна. Ми запрошували на стерилізацію селян зі своїми тваринами. Але здебільшого це були люди, які мають транспорт. Так, серед клієнтів був один дідусь без авто, але уявіть, як йому важко добиратися. Тоді ми попросили інших селян довезти його до будинку. Дорога – це велика перешкода,
– пояснює Вікторія.

А як щодо міфів про стерилізацію

Деякі люди бояться стерилізувати тварин, бо це буцімто може призвести або до зміни їхньої поведінки, або до погіршення їхнього здоров’я й навіть передчасної смерті. Тільки ветеринари кажуть: більшість з цих пересторог – міфи. Стерилізація жодним чином не впливає на тривалість життя тварин. Також це не призводить до того, що тварини починають часто хворіти. Щодо ваги – так, тварини можуть її набирати, але здорове збалансоване харчування дозволяє це контролювати.

Єдиний нюанс, який потрібно знати – це час, коли потрібно робити стерилізацію для сук. Якщо зробити її до першої тічки, ризику виникнення раку молочної залози немає. Однак чим більше тягнути, тим більшим він стає.

Як покращити ситуацію з безпритульними тваринами

  • Працювати з селами. Перш за все, проводити інформаційні кампанії, розповідати населенню про те, як займатися безпритульними тваринами. Реклами на бордах, лекції, ті ж листівки – це все ефективні методи для просвіти селян.
  • Вводити обов’язкову реєстрацію тварин, чипування. Третина собак у притулку – ті, що загубилися. Чипування дозволить відшукати їхніх господарів. Те саме стосується тварин, яких навмисно викинули на вулицю.
  • Відкривати ветеринарні клініки або привозити ветеринарів з міст. Мають бути локальні або державні програми зі стерилізації, аби вона стала доступною для селян. У притулках кажуть: попит є, немає можливостей.
  • Засновувати стерилізаційні або ветеринарні центри. У таких приміщеннях можна проводити планові стерилізації та надавати медичну допомогу тваринам з регіонів.

Перший подібний центр вже відкрили на базі притулку "Відродження", що на Обухівщині. Його будівництво тривало пів року, для цього українське казино Joker та фонд Happy Paw запустили благодійний проєкт "Залізні Лапки". За цей час вдалося зібрати понад 760 тисяч гривень, на які в притулку відбудували старе приміщення й перетворили його на ветеринарний комплекс.

Перший подібний центр вже відкрили на базі притулку "Відродження" – фото "Відродження"

Він складається з двох кімнат: карантинної та хірургічної, тож тваринам можуть надавати допомогу на місці. Це дуже важливо, оскільки в притулку планують стерилізувати тварин з усього Обухівського району. І подібних осередків має ставати більше, щоб ситуація з безпритульними тваринами почала покращуватися.

"Для компанії Joker це перший проєкт такого масштабу – з будівництвом та об’ємною допомогою тваринам. Дуже тішить, що вдалося відкрити не одну стерилізаційну кімнату, а цілий комплекс. Ми вдячні партнерам та усім, хто долучився до зборів коштів, – коментує проєкт Катерина Осауленко, очільниця комунікаційного відділу компанії. – Притулку завжди необхідна підтримка, тож ми закликаємо інші великі бізнеси й людей долучатися до добрих справ. Особливо взимку, коли тварини найбільш вразливі".

Адреса притулку "Відродження": село Деремезна, Обухівський район, Київська область
Контакти притулку: 063-687-1800 Вікторія