У Чорнобилі запрацює нове сховище для ядерного палива
Нове сховище відпрацьованого ядерного палива у зоні відчуження запрацює вже наступного року.
Будівництво на завершальній стадії, відбуваються "холодні випробування" всіх систем та модулів. Машинний зал першого і другого енергоблоків перетворять на сховище для радіоактивних відходів. А ось демонтаж саркофага, що під новою аркою, перенесли.
Читайте також: Туристів сюди привозять частіше, ніж продукти: правда про життя в зоні відчуження
Майже рік тому саркофаг 4-го ядерного реактора Чорнобильської АЕС назавжди зник під аркою. Нове укриття захищає від радіаційного фону, запевняють у Державному агентстві з управління зоною відчуження. Небезпечне випромінювання у ближній зоні в середньому зменшилося у 10 разів. Проте, проїжджаючи повз місце катастрофи, зупинятись не бажано. Радіаційний фон в автобусі в 16 разів вищий, ніж у Києві.
Уже наступного місяця її планували ввести в експлуатацію та розпочати роботи з демонтажу нестабільних конструкцій всередині саркофага. Проте поки дати змістились. На скільки часу, вирішать у грудні. Причину називає міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.
Мінімізувати можливі впливи на здоров’я тих людей, які виконують роботи по введенню арки в експлуатацію, – уточнив міністр.
А поки готуються до запуску нового сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу. Нинішнє – мокрого типу – закінчать використовувати через 7 років. Нова технологія дозволить зберігати відпрацьоване паливо ледь не вдвічі довше – 100 років гарантуватиме безпеку.
Паливо з реакторів буде фонити. У нас з пасивом безпосередньо не буде взаємодіяти персонал. На шляху між персоналом і паливом будуть метрові стіни, метрове захисне скло. Усе паливо переміщається у захисних транспортних чохлах, контейнерах для забезпечення радіаційної безпеки,
– прокоментував інженер проектної групи сховища відпрацьованого ядерного палива Денис Бабич.
Коли паливо пройде спеціальну обробку, його перемістять до бетонних сховищах. Працівники ЧАЕС запевняють: вони витримають і землетрус, і падіння літака, і навіть вибух.
Нове сховище для відпрацьованого ядерного палива вже на повну хочуть запустити через рік. Тоді ж у машинному залі 1-го та 2-гого енергоблоків запрацює сховище для радіоактивних відходів. Підготовчі роботи вже почали.
На промисловому майданчику вже частково працюють заводи з переробки рідких та твердих радіоактивних речовин. А поруч з енергоблоками скоро запустяться дві тестові сонячні станції. З дня на день одну з них почнуть облаштовувати. Робота цих станцій покаже: чи вийде перетворити зону відчуження на один з найбільших у світі парків альтернативної енергії. Та чи реально виробляти тут третину електроенергії, яку Чорнобильська АЕС виробляла до аварії.