У Трансільванії збереглося понад 1500 старовинних органів
Трансільванія - це не лише батьківщина графа Дракули. Ця земля на півночі Румунії відома ще й церковними органами, яких тут збереглося понад 1500.
Одна з таких реліквій знаходиться в Чорній церкві у Брашові, найбільшій готичній споруді в Румунії.
Цей орган у 1839 році створили німецькі майстри. До його конструкції входять 4 тисячі труб, причому всі вони оригінальні. Для прихожан церкви та й мешканців міста загалом орган був чимось більшим, аніж просто інструментом.
"В епоху комунізму органні концерти в Чорній церкві щоразу відвідували не менше 350 людей. Храм був для людей притулком, місцем, де вони забували про щоденні турботи і могли відчути себе насправді вільними", - розповів органіст Штеффен Шляндт.
Багато Брашівських органів перебуває в занедбаному стані, отож реставратори один за одним повертають їх до життя. Роботи стільки, що навіть місцеві вчителі фізкультури переучуються на реставраторів.
Втім вистачає і фахівців з-за кордону. Фердинанд Штеммер 8 років тому виїхав з Німеччини і оселився в Румунії. Тут, каже майстер, роботи значно більше. Відколи Штеммер працює в Трансільванії він відреставрував тисячі органних труб.
"Труба видає не просто звук, цей звук особливий. Моє завдання: досягнути звучання 1750 року, коли орган було виготовлено. Якщо ви прислухаєтесь до старої труби, а потім до відреставрованої ви почуєте, що співзвучність збереглася", - каже реставратор Фердинанд Штеммер.
Аби відновити один інструмент майстер повинен витратити 8 - 10 місяців. Труби треба відчистити від пороху та іржі, інколи підрівняти чи підігнути. Реставрація одного органу разом зі всіма матеріалами та роботою коштує до 40 тисяч євро. Втім, як каже Штеммер, трапляються і дорожчі замовлення.