УКР РУС
10 жовтня 2015, 17:06
3

Учасники виборів перевиконали вимогу ЄС, — експерт

Про специфіку підготовки та проведення місцевих виборів у студії Телеканалу новин "24" розповіла заступник генерального директора Всеукраїнської Громадської Організації "Комітет виборців України" Наталія Линник.

Програми кандидатів і партій

— Переважно усі кандидати у своїх програмах користуються загальними гаслами: "контрактна армія", "мир", "низькі тарифи". В ідеалі має бути розроблена програма партії щодо конкретного району, округу, міста. У цій програмі має бути стратегічне планування.

Це дуже важливо, з огляду на процес децентралізації. Скоро більше коштів залишатиметься на місцях, тож ними треба навчитися користуватися.

— Виборці, незважаючи на важку економічну ситуацію, йдучи на голосування, мають дивитися в майбутнє. Їм також треба уявляти собі певний план.

Виборчі технології

— Ці вибори, у якомусь розумінні, стануть лотереєю. Досить складним буде підрахунок голосів і не можна із впевненістю сказати, хто пройде до органів місцевої влади.

Порушення виборчого процесу на даний момент, у першу чергу, стосуються підкупу виборців: грошима або товарами. Але певним чином це дозволяє навіть дійсне законодавство: кандидатам можна надавати товари і послуги вартістю не більше 61 гривні.

— Дуже часто кандидати і партії порушують і цю норму, перевищуючи дозволену цифру. Але навіть ті товари, які вкладаються у визначену суму, можуть роздавати по декілька разів на день. Є великі законодавчі прогалини в цьому напрямку.

Ці технології будуть активізуватися найближчими днями. За цим має спостерігати Служба безпеки України та Міністерство внутрішніх справ. Адже із минулого року Кримінальним кодексом України передбачено відповідальність як виборців, так і кандидатів за підкуп.

Гендерна квота

Гендерна квота для партій спрацювала. Хоча багато хто із учасників виборів використовував її для маніпуляцій проти своїх конкурентів. Гендерна квота була прийнята декларативно, за її порушення не було передбачено відповідальності.

— Але навіть прийняття такої норми актуалізувало проблему співвідношення статей у партійних списках. Тож маємо великий поступ у цьому питанні. 32% усіх кандидатів на цих виборах — жінки.

Дивіться також: Переселенців зі Сходу остаточно позбавили права голосувати

Голоси переселенців

— Про неможливість переселенців із зони АТО узяти участь у виборах потрібно було говорити раніше. Лише місяць тому ця проблема зацікавила політиків, які на ній почали спекулювати. Але за такий короткий строк фізично неможливо налагодити систему голосування для таких осіб.