Угода про асоціацію України з ЄС: чи готові Нідерланди підтримати ратифікацію
Уряд Нідерландів затвердив законопроект для ратифікації угоди про асоціацію України з ЄС. Тепер документ має розглянути Державна рада, а потім парламент країни. Процес ратифікації, який зупинив референдум у Нідерландах, розблокувало рішення лідерів ЄС. Вони на саміті у Брюсселі погодилися врахувати зауваження Амстердама щодо договору. Та чи справді процес вийшов на фінішну пряму?
Жодного статусу кандидата на вступ у ЄС, жодної додаткової фінансової чи військової допомоги, і жодного додаткового права для українців на працевлаштування у ЄС. Це головні вимоги Нідерландів до Угоди про асоціацію з Україною. Їх прем'єр країни озвучив під час саміту у Брюсселі. І лідери Євросоюзу погодилися. Пропозиції Амстердама оформили як додаток до договору.
Україна не отримає додаткової фінансової допомоги на основі договору про асоціацію. Крім того, Україна має робити усе можливе, аби здолати корупцію. Інакше це матиме негативні наслідки для угоди,
– заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.
Після узгодження позицій тепер м'яч на полі нідерландського парламенту. Про це після саміту заявив голова Європейської Ради.
"Ми зробили все, що могли, щоб врятувати Угоду про асоціацію, яка вже була ратифікована 27 державами та Європейським парламентом. Ми ухвалили законодавчо зобов’язуюче рішення, щоб спростити ратифікацію в Нідерландах. Це рішення відповідає на всі занепокоєння, які висловили нідерландці. Зараз відповідальність лежить на Нідерландах", – заявив голова Європейської Ради Дональд Туск.
І це дуже добре розуміє нідерландський прем'єр. Марк Рююте пообіцяв, що якнайшвидше запропонує депутатам ратифікувати угоду про асоціацію. Та, за його прогнозами, навряд чи законодавці встигнуть це зробити до 15 березня – коли у Нідерландах заплановані парламентські вибори.
Читайте також: Експерт пояснив, чому Нідерланди гальмують Угоду про асоціацію між Україною та ЄС
Складнощі у парламенті обіцяють і оглядачі. Якщо у нижній палаті коаліція має більшість і готова підтримати Угоду, то у сенаті опозиція погрожує знову заблокувати ратифікацію. Попри поступки з боку ЄС, опоненти Рютте вимагають внести зміни у саму Угоду. Тепер прем'єру доведеться добряче попрацювати, аби схилити опозицію на свій бік. Адже на кону не тільки угода про асоціацію України з ЄС, а й здатність Євросоюзу знаходити порозуміння.
Читайте також: Стало відомо, коли Нідерланди можуть ратифікувати Угоду про асоціацію України і ЄС
Якнайшвидше ратифікувати угоду про асоціацію закликав Нідерланди Президент Петро Порошенко.
Нам вдалося відстояти принципову позицію України: не допустити нових переговорів з невизначеною часовою перспективою, не допустити жодних змін до тексту Угоди, рівно як й її повторної ратифікації всіма країнами-членами,
– зазначив Петро Порошенко.
Тим часом у повітрі завис ще один "борг" Євросоюзу перед Україною – безвізовий режим. Напередодні Європарламент схвалив механізм його призупинення. І тим самим відкрив шлях до скасування віз українцям. У Європарламенті розгляд переносили двічі, і востаннє аж на третє квітня. Та після хвилі обурення в соцмережах, коментарів політиків секретаріат Європарламенту отримав вказівку прибрати з сайту дату розгляду. Там навіть заявили, що сталася помилка. Джерела в апараті президента інституції Мартіна Шульца кажуть – за безвіз для України проголосують набагато швидше, ніж третього квітня. Та коли саме – поки не уточнюють.
Читайте також: Безвізовий режим для України буде, – у МЗС пояснили процедуру