В Україні остаточно врегулювали процедуру заочного арешту

14 травня 2021, 09:27
Читать новость на русском

Джерело:

"Голос України"

Раніше Верховна Рада остаточно врегулювала процедуру заочного арешту для розгляду в судах "справ Майдану". А тепер відповідний закон набрав чинності.

Документ, ухвалений народними депутатами, вносить зміни до статей Кримінального процесуального кодексу.

Читайте також Венедіктова запевняє, що закон про заочне засудження не загрожуватиме "пересічним" українцям

Зміни внесли до статей, які регулюють 

  • підстави оголошення у розшук підозрюваного, обвинуваченого;
  • питання арешту за відсутності підозрюваного, обвинуваченого;
  • підстави спеціального попереднього розслідування і спеціального судового провадження.

Раніше для заочного арешту людини, яка переховувалася від слідства за межами країни, її потрібно було оголосити в міжнародний розшук, але Інтерпол іноді відмовляє Україні в цьому.

Прописали 2 підстави для оголошення розшуку підозрюваного

  • якщо місце перебування підозрюваного невідоме;
  • якщо підозрюваний ухиляється від явки за викликом слідчого, прокурора, слідчого судді або суду за умови його належного повідомлення про такий виклик і існують обґрунтовані підстави вважати, що він поїхав або перебуває в іншій країні або на тимчасово окупованих територіях України.

Дозволили розгляд клопотання про арешт і його обрання за відсутності підозрюваного, обвинуваченого при наявності постанови про його розшуку з підстав, передбачених законодавством.

У випадку арешту підозрюваного, обвинуваченого при наявності постанови про його розшук термін дії постанови не вказують і розмір застави не визначають.

У законі прописані й підстави для спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження.

Спеціальне досудове розслідування проводять щодо підозрюваного, який ховається

  • на тимчасово окупованій території;
  • в Росії;
  • оголошений у міжнародний розшук.

Водночас суддя відмовляє у клопотанні про проведення такого розслідування, якщо прокурор або слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства і суду на тимчасово окупованій території, в Росії або оголошений у міжнародний розшук.

У випадку, якщо після початку спеціального судового провадження обвинувачений з'явився або його доставили в суд, з цього моменту судовий розгляд триває за загальними правилами Кримінального процесуального кодексу.

Довідка. Парламент схвалив документ у другому читанні 27 квітня, згодом його підписав Володимир Зеленський. Закон необхідний для розгляду в судах "справ Майдану".