Заочне засудження стосуватиметься тільки тих, хто переховуються від слідства. Це зокрема підозрювані у "справах Майдану", в державній зраді, дезертирстві і топ-корупціонери.

Нагадаємо Рада збирається на 2 позачергові засідання: що розглядатимуть

Заочне засудження: для кого і за що

Законопроєкт №2164 планують розглянути на позачерговому засіданні 27 квітня. Венедіктова зазначає, що він найімовірніше буде проголосований схвально і у другому читанні.

Він необхідний для того, щоб дати "зелене світло" багатьом справам, які наразі на паузі. Генпрокурорка зазначила, що наразі досудове слідство зупинено в більш ніж 8 тисячах справах щодо понад 11 тисяч підозрюваних у дезертирстві.

Венедіктова підкреслила: українцям немає чого переживати, що їх "засудять без їхнього відома за якийсь злочин".

Звичайним пересічним громадянам, які не займаються зміною державного устрою, не працюють на шкоду національній безпеці, не зловживають в службовій діяльності, взагалі нема чого турбуватися,
– розповіла генпрокурорка.

Проєкт чітко розширює перелік злочинів, за якими можливе заочне засудження:

  • злочини проти конституційного ладу,
  • національної безпеки,
  • фінансування тероризму,
  • додаються (статті) по тяжких тілесних ушкоджень, тортур, незаконного позбавлення волі, насильницького зникнення, захоплення заручників,
  • дезертирства.

Важливо Замах на генерала СБУ: ексзаступнику голови відомства Нескоромному скасували арешт

Втім, найперше законопроєкт прописувався для того, щоб покарати винних у злочинах під час Революції Гідності.

Перш за все він дасть слідчим і суду можливість забезпечити, врешті-решт, проголошену ще на початку 2014 року невідворотність покарання осіб винних у злочинах проти Майдану та осіб, які зрадили інтереси України,
– підкреслила Венедіктова.

Важливо, що механізм заочного засудження починає діяти тільки коли людина переховується від слідства.

Закон передбачає 2 підстави для оголошення підозрюваного у розшук:

  • місцеперебування підозрюваного невідоме;
  • підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду за умови його належного повідомлення про такий виклик, а також є обґрунтовані підстави вважати, що він виїхав або перебуває в іншій країні чи на тимчасово окупованих територіях України.

Своєю чергою глава парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський уточнив, що при підготовці законопроєкту вивчався досвід Європейського суду з прав людини.

Законопроєкт про заочне засудження: головне

  • Верховна Рада 17 лютого 2021 року ухвалила в першому читанні законопроєкт №2164.
  • Свої голоси "за" віддали 299 парламентарів.
  • Розглядати на позачерговому засіданні його вирішили через резонанс та те, що Рада заблокована "поправковим спамом" до земельної реформи.