Україна і НАТО: шлях у 25 років

10 липня 2017, 17:02
Читать новость на русском

Президент Порошенко підписав закон, за яким Україна відновлює рух до членства в Альянсі. Шлях, який триває вже 25 років.

Через російську агресію за останніми статистичними даними більшість українців мріє, аби наш національний синьо-жовтий стяг гордо замайорів поруч із усіма прапорами країн-членів НАТО, та такі настрої у суспільстві були не завжди.

Читайте також: Чому Україна поки не подаватиме заявку на вступ до НАТО – пояснення Порошенка

Уперше після розвалу Радянського союзу Україна та НАТО крокують на зустріч одне одному в 1992 році. Запрошення вступити до Ради Північно-атлантичного співробітництва особисто привозить тодішній генсек Альянсу Манфред Вернер.

Росія на той час зайнята війною в Ічкерії, відтак не звертає особливої уваги на зовнішню політику Києва. Експерти кажуть, тоді вступити до НАТО можна було без особливих проблем. Та цим шансом ми не скористалися.

У 2002 – спроба №2. Леонід Кучма підписує наказ про вступ України до НАТО. Адвокатом членства в Альянсі виступив і Віктор Ющенко.

Читайте також: Чим НАТО допомагає Україні – Столтенберг назвав конкретні кроки

У 2004 році "кишеньковий кандидат Кремля" Віктор Янукович програє на виборах Ющенкові. Після Помаранчевої революції «північно-атлантичні амбіції» Києва стають червоною ганчіркою для Росії. Вдалим приводом для розпалювання антинатівських настроїв в Україні стає інцидент в Криму. На півострові за прямої участі прокремлівських сил спалахнули запеклі антинатівські протести.

Читайте також: ЄС, Митний союз та НАТО: як українці ставляться до інтеграції в міжнародні інституції

Навіть Янукович спочатку стримано висловлюється за атлантичну інтеграцію, та згодом підписує так звані Харківські угоди. За умовами договору, російський флот в українській акваторії залишається до 2042 року. Що п’ять років контракт автоматично продовжується. Здається, про членство в Альянсі тепер можна забути.

Інцидент з натівським військовим у Криму Москва на повну використовує, аби розхитати ситуацію в Україні і провести на півострові так званий референдум.

Читайте також: Співставили оборонні бюджети Росії та країн-членів НАТО: промовисті цифри

І ось сьогодні вступ до НАТО знову в пріоритеті. 8 червня цього року Верховна Рада підтримує відповідний законопроект.

І цього разу Київ знову сповнений оптимізму. У той час у Брюсселі очікують лише покращень – провести реформи, побороти корупцію та підняти економіку і лише тоді можна буде говорити про заявку на членство в НАТО.

Читайте також: Президент призначив нового Главу Місії України при НАТО