Україною прокотилася хвиля нападів на активістів Євромайдану

26 грудня 2013, 00:12
Читать новость на русском

На журналістку Тетяну Чорновол, відому своїми резонансними розслідуваннями про статки можновладців, в ніч на 25 грудня скоїли напад і жорстоко побили. Цій події передували напади на кількох євроманданівців.

Не лише постраждалі, а й загиблі

Співорганізатору харківського Євромайдану Дмитру Плилипцю 24 грудня нападники нанесли 12 ножових поранень.

Вони говорили російською мовою "Это тєбє за майдан", "Остановись, а то будєт хуже". Я лежав, захищав голову і шию, вони намагались порізати шию, - розповів постраждалий Дмитро Пилипець.

"Чому ви вважаєте, що ви самі не нанесли Пилипцю ці поранення в задницю. Жодного іншого тілесного пошкодження", - обурюється міський голова Харкова Геннадій Кернес.

Справу кваліфікують як хуліганство із застосуванням зброї. Заробітчанин Микола Харченко був жорстоко побитий і помер, згідно з висновками судмедекспертизи, від пневмонії. Родичам зателефонували 6 грудня і сказали, що тіло знайшли біля столичного залізничного вокзалу.

Експерт сказав, що побоїв ніяких немає, зчесана ліва сторона... На лиці не було живого місця. Ніс, як його били, губи, все позапливало. Очі, губи напухлі. Кров з носа пішла. Так навіть все воно і позасихало. Голова тоже... На голові не було живого місця. Голова згнила. Рани на голові жахливі! А сказали, що не було ніяких побоїв, - розповідає сестра Миколи Харченка Олена.

Тіло хлопця близьким вдалося побачити лише при похованні, в морзі відкрити труну не дозволили.

23 грудня помер, також від пневмонії, побитий київський інженер-програміст Павло Мазуренко.

“Був у суботу у лікарні на Підвисоцького разом з його дружиною. Перше, що кинулося в очі, коли я зайшов, це було видно, що людина дуже сильно побита. Синці були навколо очей. Вони були великих розмірів. Дуже жахливо виглядали. І між очей було розсічення”, - згадує друг Мазуренка Олександр.

Ні друзі Павла Мазуренка, ні його дружина не вірять, що чоловік помер від пневмонії. Кажуть, 18-ого грудня по дорозі додому його побили люди в шоломах і з дубинками

За заключенням експерта, причиною смерті стало двостороння пневмонія легенів. Що стосується цих травм, у нас є численні підтвердження медиків, що вони не є такими, від яких людина могла померти і вони не є причиною смерті. І знову ж таки під час опитування лікарів, з якими він розмовляв, і з сусідами його по палаті, і власне самої жінки, яка в першу чергу давала пояснення співробітникам міліції, жодних відомостей про те, що якісь тілесні ушкодження завдали співробітники міліції, не було, - звітує речник київської міліції Ольга Білик.

"Попросили показати папорт. У нього зі собою була ксерокопія, він її показав. На це у них з'явилась претензія: "А чому у вас ксерокопія? Ви, напевне, з Майдану?". Після цього почали бити. Це були начебто "беркутівці". Були в шоломах, не в касках, з кийками", - також розповідає друг Мазуренка Павло.

За час протестів було спалено до 20 автомобілів та вчинено 14 нападів на активістів Євромайдану, - підрахували адвокати.

“Загалом, якщо взяти всі події останнього місяця, близько 500 людей сказали, що в них є ті чи інші ушкодження”, - координатор громадської ініціативи "Євромайдан SOS" Світлана Валько.

Розслідування закінчуються допитами

Художника Бориса Егіазаряна побили "беркутівці" у ніч розгону мирного Майдану 30 листопада. Представники міліції, прокуратури, СБУ неодноразово брали у нього свідчення про те, як і що саме сталося. Художник стверджує - далі опитувань справа не рухається, а зараз чиниться психологічний тиск на його дружину: вже декілька разів її допитували, хоча на Майдані тієї ночі вона не була. Зняти побої теж було нелегко.

Є дуже сильний тиск на тих, хто зараз подав себе як постраждалого. Їм дзвонять, просять відізвати заяви, погрожують. Міліція приходить до них вночі для того, щоб принести повістку, для того, щоб більше залякати. Залякують родичів, дітей, деяким пишуть СМС-ки погрожувального характеру. Деяких погрожують прямо в суді люди в цивільному. Тобто багато людей забрали заяви як потерпілого і проходять зараз в Генпрокуратурі як свідки, - координатор громадської ініціативи "Євромайдан SOS" Світлана Валько.

Постраждалі від дій міліції законно вимагають від держави відшкодування. З таким поданням звернулася адвокат студента Олександра Ярового, якому під час розгону Євромайдану зламали ніс та вибили шість зубів. Відшкодування вимагатимуть і засоби масової інформації, представників яких побили "беркутівці" 1 грудня під АП. Вартість однієї пошкодженої бійцями відеокамери – близько 100 тисяч гривень. Виплата відшкодування ляже на державний бюджет.

Ми подали позов на 92 тисячі гривень. Йдеться про відшкодування 12 тис. гривень майнової шкоди. Це ті кошти, які потрібні Яровому Олександру для відновлення свого стану фізичного здоров’я. І йдеться про 80 тисяч гривень завдання моральної шкоди, як відповідні душевні страждання, які понесла особа. Є ймовірність, що такі особи уникнуть покарання, оскільки, дійсно, їх важко ідентифікувати, - зізнається адвокат постраждалого внаслідок розгону Євромайдану Тетяна Батіс.

Генеральна прокуратура веде слідство щодо перевищення службових повноважень працівниками "Беркуту" в ніч на 30 листопада. Ще дві справи про побиття мирних активістів правоохоронцями розслідує Київська прокуратура

В нас було проведено лише один допит і жодних…і направлено на судово-медичне обстеження. Жодних інших слідчих дій по відношенню до мого клієнта на сьогоднішній день не проводиться. Ми зі свого боку, як адвокати, подаємо відповідні клопотання і ініціюємо навіть проведення слідчих дій, просимо провести ті чи інші дії. Однак на сьогоднішній день жодного нашого клопотання, на жаль, задоволено не було. Невідомо про конкретні випадки, які б свідчили про те, що та чи інша особа притягнута до кримінальної відповідальності, - каже Тетяна Батіс.

З 24 листопада рахунок кримінальним справам пов'язаним із протестами пішов на п'ятий десяток.