Український гібридний безпілотник: на що він здатний та чим перевершує західні аналоги
Після 24 лютого 2022 року деякі українські бізнеси спрямували свої зусилля на виготовлення техніки, яка вкрай потрібна у сучасних реаліях. Особливо активно ця тенденція простежується серед компаній, які тісно пов’язані з розробками у галузі авіації.
Зокрема, українські винахідники переорієнтувалися на виробництво різноманітних БпЛА, причому деякі з моделей вражають своїми технічними характеристиками та можливостями. Про один із таких незвичайних безпілотників 24 Канал розповідає за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.
Дивіться також Як двом волонтерам з Прикарпаття вдалося за місяць створити унікальний наземний дрон
Платформа Brave Inventors створена для винаходів та винахідників, для бізнесу та інвесторів, для волонтерів та військових. Відтак кожен може доєднатися до ініціативи, ділитися своїми концептами та виробами або ж – підтримувати фінансово тих, хто щодня працює над інноваційними рішеннями, які наближають перемогу. Адже головна мета платформи – дати можливість допомогти один одному та заручитися підтримкою інших.Йдеться про гібридний БпЛА Jupiter H3, який може літати на сотні кілометрів. Про те, які завдання здатна виконувати ця "пташка", яку роль у її роботі відіграє штучний інтелект та чим вона перевершує західні аналоги, розповів партнер компанії-виробника Денис Любченко.
На що здатний український гібридний безпілотник: дивіться відео
Як виникла ідея виготовляти БпЛА
Компанія Jupiter Aircraft має чималий досвід у виробництві повітряних суден. Ще кілька років тому підприємство виготовляло дво- та чотиримісні літаки невеликого розміру, а також борти, які займалися патрулюванням лісництв, ліній електропередач, трубопроводів, виробництв та доставкою невеликих вантажів.
Після 24 лютого 2022 року розробники вирішили переформатувати роботу та випускати безпілотні літальні апарати, які стали особливо необхідними у зв’язку з подіями в Україні. Всі попередні розробки стали у пригоді.
Від створення першої моделі до виконання завдань на певних напрямках минуло близько 3 місяців. У нас вже було багато напрацювань, які ми просто імплементували в борт. Залишилося тільки допрацювати взаємодію між собою певних компонентів, і ця робота була достатньо швидко зроблена,
– пригадав Денис Любченко.
Зараз проєкт, відомий під назвою Defender Army, випускає різноманітні дрони, які вже довели свою ефективність у небезпечних регіонах.
Ефективний інструмент для повітряного спостереження і не тільки
Однією з розробок компанії Jupiter Aircraft є гібридний ударно-розвідувальний дрон Jupiter Hunter-3. Цей БпЛА вражає своїми розмірами – розмах його крил сягає майже 5 метрів. Попри габарити, апарат легко зібрати та використовувати. Однією з головних переваг є те, що його запускати доволі просто.
"Це безпілотник VTOL, тобто вертикального зльоту. Він не потребує ні систем запуску, ні катапульт, ні жодних інших допоміжних засобів. Достатньо знайти зручне місце, з якого БпЛА буде злітати", – розповів Денис Любченко.
Гібридний БпЛА не потребує злітно-посадкової смуги / Фото Brave Inventors
Завдяки цьому "пташка" може працювати на географічно складній місцевості та в густонаселених районах. Робоча висота БпЛА складає 4000 метрів. При цьому, за словами розробників, він здатен долати відстань до тисячі кілометрів і триматися у небі до 10 годин, вивчаючи територію. Завдяки таким можливостям безпілотник виконує наступні завдання:
- повітряне спостереження;
- розвідка;
- отримання та передача аерофотознімків;
- коригування.
БпЛА оснащений надпотужною камерою з 40-кратним зумом та тепловізором з можливістю восьмикратного збільшення, що дозволяє добре роздивитися все, що відбувається на землі. А лазерний вказівник-далекомір допомагає оператору визначити точну відстань і координати до мети на відстані до 5 кілометрів. Завдяки цьому безпілотник може не лише зазирнути на території у глибокому тилу противника, але й ефективно вразити ціль.
Безпілотник оснащений потужною камерою та лазерним далекоміром / Скриншот з відео 24 Каналу
Штучний інтелект та екосистема Jupiter
Ще однією з особливостей БпЛА є те, що виконувати завдання йому допомагає штучний інтелект.
Ми задіяли ШІ як у "мозку" безпілотника, так і в камері. Так, завдяки алгоритмам ШІ камера може точно ідентифікувати ціль: чи це транспорт, чи людина. А лазерний далекомір дозволяє прорахувати, скільки потрібно летіти до того чи іншого об'єкта,
– пояснив Денис Любченко.
Як зазначають розробники, український винахід не лише не поступається західним моделям, але й багато у чому їх перевершує.
"У порівнянні з європейськими БпЛА, наша "пташка" має серйозніший функціонал в самих "мізках". Наприклад, вона пропонує пілоту повернутися на місце запуску, якщо відчуває вплив чужих засобів РЕБ. До того ж європейці прагматичніші, а у їхніх безпілотників – інша специфіка. У порівнянні з такими бортами Jupiter – набагато універсальніший", – розповів засновник Defender Army.
Jupiter Hunter-3 виконує завдання не лише самостійно, але й може об’єднуватися з іншими БпЛА і працювати у групі.
"Наприклад, в Apple існує своя екосистема. У нас є схоже середовище, завдяки чому ми можемо запускати БпЛА роями. Припустимо, можна законектити між собою 5 – 15 наших "пташок". Вони будуть розуміти, на якій відстані перебувають і доповнюватимуть одна одну. Наприклад, одна виконує функції "очей" в певній стороні, інша проводить розвідку, хтось – корегує роботу, а хтось відпрацьовує як ударний дрон", – розповів Денис Любченко.
Яка вартість розумного безпілотника
БпЛА має унікальний функціонал, але коштує недешево – 199 тисяч євро. Така вартість зумовлена зокрема тим, що для виготовлення "пташки" використовують не китайські, а західні компоненти. До того ж деталі доводиться адаптовувати до завдань, актуальних в Україні. Як зазначають розробники, у результаті такий підхід повністю себе виправдовує, адже якісне "начиння" гарантує, що безпілотник виконуватиме свої функції ідеально.
У комплект, окрім самого борта, входять:
- кілька антен з великими мачтами,
- наземна станція,
- пульт керування,
- кейси;
- обов'язковий курс навчання.
Команда розробників приділяє особливу увагу інструктажу майбутніх користувачів. За словами Дениса Любченка, який би великий досвід керування дронами не мала людина, її не допустять до користування Jupiter без навчання.
Це наша принципова позиція. "Пташка" дороговартісна, і найголовніше завдання – ефективно з нею працювати, а не втратити,
– наголосив він.
Навчання або підвищення кваліфікації триває від 10 до 40 днів. Любченко додав, що зазвичай такі борти обслуговує екіпаж з 5 людей. Однак у випадку з цим безпілотником все оптимізували так, що достатньо 3 осіб – пілота, оператора та ще одного помічника.
Завдяки потужним можливостям та вартості такі БпЛА стали ласим шматком для росіян, які навіть заявляли, нібито їм вдалося заволодіти однією з модифікацій апарата. Усвідомлюючи ризик таких ситуацій, винахідники подбали, аби пристрій, який опиняється у чужих руках, вже не злетів.
"Можна розібрати "пташку", подивитися на "начинку" всередині. Можна спробувати скласти з цих деталей щось своє. Але використовувати цей борт у первісному вигляді буде дуже важко", – зауважив Любченко.
Чому долучилися до платформи Brave Inventors
Зважаючи на актуальність розробок, команда Defender Army долучилася до платформи Brave Inventors.
Наразі дуже важливо мати такі платформи, які зосереджують в одному місці не тільки корисні винаходи, а ще й розумних людей,
– наголосив Денис Любченко.
За його словами, зараз вкрай необхідно об’єднуватися. Адже винахідники можуть бути корисними один одному та налагодити ширшу співпрацю.
"Це важливо, адже Україна стає майданчиком номер 1 у світі для впровадження, використання та випробування не тільки літальних засобів, а й іншої техніки. Тому ми без вагань зрозуміли, що потрібні Brave Inventors, а Brave Inventors дуже потрібна нам", – зазначив Любченко.
Такі "пташки", як гібрид Jupiter Hunter-3, допоможуть пришвидшити найочікуваніший день для кожного українця. Підтримати проєкт можна на платформі Brave Inventors, що створена для допомоги українським винахідникам воєнного часу, волонтерам, підприємцям та інвесторам. Навіть маленькі донати мають велике значення.