Мовиться не лише про працю спеціалістів – навіть люди, що раніше не були дотичними до сфери, об’єдналися, аби допомогти країні. Як звичайні українці самотужки розробляють необхідну техніку, розповідає 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.
Читайте також "ТГП" – система, яка керується штучним інтелектом: що це за винахід і для чого потрібен
У новому епізоді волонтери з Прикарпаття Володимир Муссур та Роман Боринець презентували незвичний дрон "Ящір". Для чого він потрібен, скільки коштує та як рятує життя – розповідаємо у матеріалі.
Наземний дрон "Ящір" – у чому його сила: дивіться відео
Як прийшла ідея створити "Ящір"
Українці Володимир Муссур та Роман Боринець після подій 24 лютого 2022 року почали виготовляти різноманітні системи для допомоги Силам Оборони. Зокрема, створили дрон "Ящір".
Його волонтери розробили рік тому. Є кілька варіантів цього дрону, які вже допомагають ЗСУ.
Волонтерам з Прикарпаття вдалося за місяць розробити дрон / Скриншот із відео
Однак сама ідея з’явилася задовго до того – коли Володимир Муссур та Роман Боринець вигадали дрон-примару.
Ми думали, що він буде багатоцільовий. Зробили його і віддали на передову. Хлопці були ним задоволені,
– кажуть волонтери.
Тоді вони зрозуміли, що дрони зараз – на вагу золота, адже здатні буквально рятувати життя. Так і зародилася ідея, яка переросла у створення винаходу під назвою "Ящір".
На розробку та виготовлення наземного дрона пішло близько місяця
"Ми його створювали близько місяця. Перш варіант був, як завжди, помилковий. Ми використали контролери з гіробордів. Вони були заслабкі", – діляться Володимир Муссур та Роман Боринець.
Чоловіки прагнули зробити щось багаторазове, щоб дрон міг поїхати, успішно виконати своє завдання та повернутися. Тому пробували по-різному модифікувати прилад та експериментували з його розмірами.
Конструкція наземного дрона максимально проста. Адже розробники постаралися, щоб у випадку пошкоджень його можна було полагодити навіть у польових умовах.
Щобільше, архітектуру цієї розробки взагалі не приховують. А навпаки – волонтери діляться усією необхідною інформацією, щоб якомога більше людей могли допомагати Силам Оборони.
Я розумію, що ми з кумом не зможемо забезпечити всіх ними. Це мусить бути якесь велике підприємство чи організація, і не одна. А "погоду" він може суттєво змінити. Тому ми допоможемо всім, чим зможемо. Тільки для того, щоб будь-хто взявся допомагати це робити,
– пояснює один з волонтерів.
Дрон є зручним і простим у використанні / Скриншот із відео
Скільки коштує "Ящір"
За словами розробників, один наземний дрон "Ящір" коштує 70 тисяч гривень. Волонтери продають його по собівартості, куди не враховують витрачену електроенергію, оренду приміщення та заробітну плату.
"Перші два дрони ми зробили за свої кошти. Один дрон люди проспонсорували донатами, а решту – продаємо по собівартості", – зазначають чоловіки.
Зараз волонтерам виходить робити два дрони за місяць. Однак вони сподіваються, що завдяки донатам небайдужих українців, цю кількість вдасться суттєво збільшити.
Ми зробили – продали. Маємо 70 тисяч – купляємо запчастини на них і робимо другий. Не можемо збільшити оборот. У нас немає фінансів це зробити,
– додають розробники.
Як працює дрон та для чого його використовують
Керування дроном відбувається через пульт від FPV. Усе настільки просто – що це може робити навіть дитина, стверджують Володимир Муссур та Роман Боринець.
Управління "Ящером" можливе наразі до трьох кілометрів. Він нереально швидкий та маневровий. Такий дрон з легкістю долає невеликі рови, насипи та хащі. Неначе для нього просто не існує перешкод.
"Ящір" – автоматизований пристрій, який використовують для виконання завдань, що можуть бути небезпечними для життя людей. Його основна функція – доставка корисного навантаження.
Які технічні характеристики має "Ящір"
Акумулятора дрона вистачає до 4 годин. Водночас якщо він працює у складних умовах, де, до прикладу, є болото чи висока трава – енергомісткості вистачить орієнтовно на 2 години.
Волонтери зауважують, що в обслуговуванні винахід не є складним. Проте слід розуміти, що саме вийшло з ладу.
Система скиду у пристрої працює за системою рогатки. А його розмір ідеально підходить, щоб добре їхати по бездоріжжю у несприятливих умовах.
"Ящір" – компактний та автономний дрон / Скриншот із відео
Важить "Ящір" 40 кілограмів. Візуальне управління ним здійснюється через квадрокоптер.
Серед переваг технологічного приладу – потужність, малопомітність навіть на відкритій місцевості, маневровість, багаторазовість та тихість.
Саме тому пристрій і отримав назву "Ящір". Адже він, як і цей плазун, маленький, непомітний і водночас швидкий.
Такі дрони дуже потрібні. Адже вони можуть знешкоджувати російську техніку за відносно невелику ціну.
Однак найголовніше те, що вони дозволяють виконувати завдання дистанційно, не ризикуючи при цьому найціннішим – життям. Тож чим більше таких систем буде у ЗСУ – тим краще.