Зокрема нейромережі використовують для створення революційних винаходів. Як українські компанії імплементують ШІ у свої розробки, розповідає 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.

Читайте також Мобільна майстерня Locker: все для ремонту техніки в одному пікапі

У новому випуску засновник компанії devDroid.tech Юрій Поріцький розповів про інноваційну розробку – турель "ТГП", яка керується штучним інтелектом. Що це за винахід, для чого він потрібен Силам Оборони та скільки коштує така система – далі в матеріалі.

"ТГП" – унікальний винахід українських розробників: дивіться відео

Як виникла ідея створити винахід

Ідея створити мобільну турель виникла вже після подій 24 лютого 2022 року. Товариш Юрія Поріцького висвітлив йому потребу у цьому винаході для Сил Оборони.

Я дуже часто з ним тобі спілкувався, він розповідав про обстановку там (на фронті – 24 Канал). І у мене виникла ідея створити бойовий модуль, де хлопці вистелять його за 20-30 метрів, кинуть провід собі в бліндаж і керуватимуть ним віддалено. Вже в процесі розробки ми дійшли до такого рішення,
– зазначає засновник компанії.

Турель рухається по трьох осях. Вона відрізняється від двоосьової тим, що закопується у маленький бліндаж. Розробка здатна підійнятися на висоту 30-50 сантиметрів, виконати завдання, а після цього – "заховатися" назад.

"Інші турелі ховають, але їхній принцип роботи: вони мусять стояти на горизонті, вони не підіймаються. У нашому ж випадку – у нас підіймається верхня частина. Усе дороге обладнання знаходиться знизу в землі", – пояснює Юрій Поріцький.

Що таке ТГП та навіщо потрібен цей винахідЩо таке "ТГП" та навіщо потрібен цей винахід / Скриншот з відео

Над винаходом довго та ретельно працювали. Проконсультувавшись із Силами Оборони, розробники зрозуміли, що "ТГП" не буде мобільним, якщо важитиме під 100 кілограмів. Тому вирішили зробити його меншим – вагою 40-45 кілограмів.

Штучний інтелект є основою винаходу

У "ТГП" розробили модульну систему. Відтак, штучний інтелект – це один продукт, турель – другий, а система управління – третій.

Головна функція ШІ – те, що він вміє розрізняти українських та російських військовослужбовців. Для цього створили окрему команду людей, яка впродовж останніх чотирьох місяців його навчає.

Нейронну мережу вчили окремо по українській та російській формі. Якщо турель бачить українську форму – вона не реагує на неї. Якщо ж поруч підходить людина в російській – вона супроводжуватиме її.

Інноваційна розробка керується ШІІнноваційна розробка керується ШІ / Скриншот з відео

Попри те, що винахід виглядає просто, він насправді надзвичайно технологічний. Майже за все у ньому відповідає штучний інтелект, який допомагає визначати положення, горизонт, вираховувати траєкторію, а відповідно – виконувати завдання максимально ефективно.

Скільки коштує система і які у неї технічні характеристики

Наразі всі кошти для виготовлення "ТГП" devDroid.tech залучає власними силами – на допомогу приходить бізнес та інвестори. Проте, як зауважує Юрій Поріцький, у планах на 2024 рік – доставити Силам оборони мінімум 100 турелей.

Ціна одного комплексу – 300 тисяч гривень. У комплект поки не входить тепловізор, використовують звичайний оптичний модуль.

Але якщо бригада має свій тепловізор, вони можуть доставити і ми виведемо їм картинку,
– додає компанії.

Щоб розробити турель знадобилося близько 10 місяців. Більшість часу зайняли теоретична частина та інженерні рішення, щоб зрозуміти, як зробити практичний винахід. А на те, щоб сконструювати "ТГП" пішло три місяці.

ТГП – ефективна та технологічна система

"ТГП" – ефективна та технологічна система / Фото Brave Inventors

Технічні характеристики розробки:

  • для використання підходить: ПКТ, AK-47, AK-74, Grot та інші;
  • калібр: 7.62;
  • автоматична детекція людей: до 1 кілометра;
  • захоплення та супроводження: до 1 кілометра;
  • стабілізує обладнання та вирівнює по горизонту;
  • дистанційне керування: на відстані до 100 метрів через провід або мережево через Starlink;
  • додаткове обладнання: тепловізор, детекція живої сили вночі;
  • автономність: здатна витримувати 7 діб без підзарядки;
  • вага: легкий стаціонарний модуль до 35 кілограмів. Модуль для розміщення на ББМ – 110 кілограмів.

Завдяки мобільності турель полегшує виконання завданьЗавдяки мобільності турель полегшує виконання завдань / Фото Brave Inventors

Зауважимо, що такий модуль можна ставити майже на будь-яку платформу. Штучний інтелект дозволяє відрегулювати винахід за будь-яких обставин, що значно полегшує виконання завдань, економить час і ресурси.