Остаточна крапка: Верховний суд Нідерландів постановив повернути "скіфське золото" Україні

9 червня 2023, 13:43
Читать новость на русском

Верховний суд Нідерландів вирішив, що "скіфське золото" таки має належати Україні. Зокрема, суд підтвердив рішення, яке ухвалив апеляційний суд Амстердама у жовтні 2021 року.

Верховний суд Нідерландів ухвалив рішення 9 червня 2023 року. Українська сторона привітала новину та пригадала, що судові баталії тривали майже 9 років. 

Зауважте У Запорізькій ОВА спростували інформацію про викрадення скіфського золота

Що вирішив Верховний суд Нідерландів

Верховний суд відхилив касаційну скаргу "кримських музеїв", таким чином рішення суду (апеляційного суду Амстердама – 24 Канал) залишається в силі,
– мовиться в рішенні суду.  

Річ у тому, що ще у 2013 році музей Алларда Пірсона в Амстердамі отримав об'єкти у тимчасове користування з чотирьох музеїв Криму. Коли Росія окупувала півострів, то виникло питання, кому музей має повернути "скіфське золото": музеям в тимчасово окупованому Криму чи Україні. З того часу почались баталії:

  • 14 грудня 2016 року суд в Амстердамі вирішив повернути Україні "скіфське золото";
  • у 2017 році так звані "кримські музеї" почали оскаржувати рішення;
  • врешті у 2021 році суд в Амстердамі знову ухвалив рішення на користь Києва;
  • згодом "кримські музеї" вже вирішили звернутись до Верховного суду.

Саме Верховний суд Нідерландів і вирішив 9 червня 2023 року, що "скіфське золото" – культурна спадщина України. 

Яка реакція України 

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак написав, що суд Нідерландів:

  • повністю відмовив у касаційній скарзі "кримських музеїв";
  • залишив в силі рішення апеляції, яким було задоволено позовні вимоги України.

"Тріумф справедливості буде й в інших справах, які стосуються злочинів Росії. Ми повернемо все, що належить нашій нації", – запевнив посадовець. 

Очільник Мінкульту Олександр Ткаченко відзначив, що суд зобов'язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі". 

Це рішення – історичне. І дає нам більше впевненості в тому, що згодом ми повернемо те, що у нас вкрали росіяни. Так, це довготривалі процеси, але ми вже розуміємо, як маємо діяти. І коли весь світ буде діяти по букві закону та совісті – все буде на своїх місцях, а злочинці – покарані,
– відзначив Ткаченко. 

Зверніть увагу! У 2013 році на виставку забрали понад 2 тисячі експонатів. За даними ВВС, виставку сформували з колекцій шести українських музеїв та історико-культурних заповідників. Вартість експонатів – понад мільйон євро. Після виставки 19 об'єктів, включно з легендарними золотими мечем та щитом, повернулися до Музею історичних коштовностей у Києві. Проте інші предмети потрапили під судову тяганину.