Вибухи під Верховною Радою — хто винен і що робити: думки світу

8 вересня 2015, 20:02
Читать новость на русском

Наприкінці минулого тижня Україну сколихнули події, які викликали досить неоднозначну реакцію всього світу. І, звичайно, ЗМІ всіх країн, які вболівають за успішне проведення реформ в Україні, не змогли не проаналізувати ці події.

Мова йде про криваві події під Верховною Радою: сутички активістів з правоохоронцями, внаслідок яких затримано декілька людей, а троє —загинули.

Хтось намагався розібратися, хто з учасників конфлікту винний у сутичках і у смертях людей, хтось – оцінював ситуацію більш масштабно і прогнозував, до чого такі дії призведуть у подальшому. Але думки зовсім різні. Місцями – полярні. Ми процитуємо декілька різних точок зору насамперед для того, щоб показати, що ситуація не така проста, як може здаватися і в ній немає стовідсотково винуватих і правих.

Так, британське видання The Guardian повідомляє, що після зіткнень представники партії "Свобода" заявили, що вся подія була спланованою провокацією з метою дискредитації "патріотів", у той час як проурядові групи і ліберальна українська громадськість у свою чергу, піддавшись істериці, звинуватили у смерті солдатів партію "Свобода".

Не варто забувати, що війна набуває нового змісту, коли розсерджені і озброєні ветерани повертаються, відчуваючи себе зрадженими урядом. Саме нинішній уряд несе більшу відповідальність за конфлікт, який триває, ніж українські ультраправі партії та їхні збройні угруповання. Саме нинішній уряд несе відповідальність за нові репресії, цензуру і дискримінаційні заходи,
— наголошують британські журналісти.

Швейцарці в оцінці цієї ситуації були більш стриманими і з приводу страшних подій висловлювати особисту думку не стали, лише зібравши в газеті Le Temps цитати всіх українських політиків з обох боків. Проте все ж не втрималися і зауважили досить дивну реакцію Москви на ці події.

Вряди-годи реакція Москви виявилася досить помірною. "Ми, безумовно, зі стурбованістю спостерігали за проявами насильства, — заявив прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков. — Ми, звичайно, засуджуємо такі прояви насильства, вважаємо їх абсолютно неприйнятними. У кожному разі, все, що там відбувається, ми розцінюємо як внутрішня справа України,
— процитувало видання.

Це, на їх думку свідчить про певну причетність сусідньої держави до цих подій.

Німецьке видання Deutsche Welle теж навело аргументи обох сторін, зазначивши, що наразі неможливо визначити, хто з них правий, а хто – ні. Це, на думку журналістів, мають вирішувати компетентні органи. Проте дуже красномовною можна вважати наступну фразу видання:

Конституційна реформа в Києві призвела до кровопролиття.

З цього можна зробити висновок, що вони теж схиляються до думки, що першопричиною сутичок став саме закон про децентралізацію, а не бажання ультраправих політиків спровокувати конфлікт.

Інші британці Open Democracy звернули увагу на те, які наслідки можуть мати ці події, і сигналами до чого вони є.

Правих політиків хвилює те, що сепаратисти отримують перемогу в царстві символів, але реально на практиці дані регіони не зможуть реалізовувати обіцяні їм повноваження. За допомогою своїх спікерів українська влада просуває аргумент про хитрого плані: піти на декларативні поступки, а потім звинуватити лідерів в небажанні домовлятися і дотримуватися перемир'я,
— зазначають вони.

І події під Верховною Радою журналісти розглядають лише як один з можливих наслідків не зовсім чесної гри всіх українських політиків.

Як ми бачимо, думки з приводу останніх подій досить різні. Та, судячи з усього, нам варто усвідомлювати, що світ, у будь-якому випадку, не вітає таких дій в країні, яка рухається цивілізованим, європейським шляхом.

Читайте також: Вибухова хвиля: куди влучила граната, кинута під Радою