Бездіяльність спецслужб, які допустили на акцію протесту у центрі столиці озброєних людей, та, м’яко кажучи, безвідповідальна поведінка тих політичних сил, які зібрали акцію протесту, призвели до бійні, внаслідок якої загинули троє людей та постраждали ще не менше 120. При цьому вчорашній день став певною лінією, після перетину якої стало очевидно, що країна змінилася.
Ми спробували розібратися в тому, які наслідки матиме граната, яка розірвалася у наслідок сутичок під парламентом.
Знервованість українців
Збройне протистояння під парламентом стало першим в історії незалежної України випадком, коли під час мирної акції протесту саме мітингувальники першими вдалися до застосування зброї. Як пояснив сайту "24" директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко, це говорить про те, що люди роздратовані і не довіряють владі настільки, що найменше зіткнення із її представниками миттєво провокує агресивну поведінку у найменш врівноважених.
Тепер ясно, що ніякого спокійного Майдану, коли тисячі людей у мороз спокійно слухають порожні промови політиків, більше не буде. Стало очевидно, що населення, якщо його обманюють і принижують, починає чинити опір. Починає робити це із найгіршого варіанту — застосування зброї. Такого в Україні ніколи не було¸
— сказав він.
Керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко також додала, що сутички продемонстрували крайню зарядженість нашого суспільства на конфлікт.
"У силу того, що іде війна, погіршується економічний стан у країні, оце розділення на "свій-чужий", "зрада-не зрада" користується великою популярністю. І це є дуже небезпечно, тому що людей просто накрутили і це принесло свої плоди", — пояснила експерт.
Мирні зібрання
Події під парламентом у першу чергу позначаться на проведенні масових зібрань та акцій протесту. На думку Тищенко, тепер люди стануть обачніше ставитися до участі у таких акціях.
Йдеться про певний рівень самоцензури з боку тих, хто планує взяти участь у якійсь мирній ході. Тепер люди будуть набагато серйозніше думати, перш ніж виходити на такого роду заходи,
— зазначила експерт.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що на певний час сутичка під Радою стримає людей від використання зброї у внутрішньополітичних конфліктах.
"Хоча, безумовно, є ризик повторення подібних ситуацій у майбутньому. Не обов’язково у зв’язку з якимись політичними акціями. Внаслідок війни у нас з’явилося багато людей, які емоційно і політично збуджені, і в стані афекту можуть щось скоїти. З’явилася зброя на мирній території, яку вони можуть використовувати. Стало більше ідіотів, у руках яких можуть опинитися гранати. Ідіоти і гранати – це поєднання створює ризик повторення подібних ситуацій. Це проблема. Контролювати її буде дуже і дуже важко", — додав він.
По-друге, ця ситуація створює ідеальний грунт для того, аби зробити законодавство щодо масових зібрань більш жорстким. При цьому спротиву подібним ініціативам, якщо вони будуть реалізовані, у суспільстві не буде. Люди готові погодитися на певний утиск власних прав в обмін на безпеку і порядок.
Посилення силовиків
Відтак вперше за останні два роки українці можуть позитивно сприйняти розширення повноважень співробітників правоохоронних органів. Навіть попри те, що рівень недовіри до них залишається критично високим.
ВО "Свобода", її представники та лідери опинилися у ролі головної мішені. І через власну провокативну поведінку, і через те, що граната була кинута людиною, яка має відношення до цієї політичної партії. Але до представників силових структур питань виникає не менше, ніж до організаторів акції протесту.
"Гранатометальник" Ігор Гуменюк був не лише свободівцем, а і бійцем спецбатальйону МВС "Січ". Хоча зараз у батальйоні поспішили відхреститися від Гуменюка, факт лишається фактом: один боєць, підконтрольний МВС, вбив двох інших підконтрольних МВС бійців. За даними ЗМІ, Гуменюк був не єдиним бійцем "Cічі", який брав участь у зіткненнях з Нацгвардією. Як мінімум це привід для голови відомства Арсена Авакова пояснити, що відбувається у підконтрольних йому сферах, а не лише гучно звинувачувати в усьому "Свободу" та її керівництво.
Події під парламентом також показали, що у більшості правоохоронців не сформоване розуміння того, що їхнє покликання захищати не представників влади, а саме правопорядок. Їхнє завдання — забезпечення безпеки усіх громадян України, які беруть участь у заходах, і попередження правопорушень. Ключове слово – попередження. Якщо вони не здатні із цим впоратися, то це теж є підставою для голови правоохоронного відомства замислитися про те, чи все у нього в порядку. Туди ж можна записати і численні порушення прав затриманих, про які повідомляли активісти, і які були зафіксовані представниками офісу омбудсмена.
Політики- провокатори
Вибух під стінами Верховної Ради також показав одну з ключових характеристик українських політиків – відсутність інстинкту самозбереження.
Йдеться не лише про безглузду провокативну поведінку лідерів ВО "Свобода". Вони вперто відмовляються визнавати власну відповідальність за те, що сталося на організованій ними акції і намагаються звинуватити владу у тому, що вона їх змусила вдатися до таких дій.
Можна до нескінченності критикувати дії правоохоронців, які не забезпечили дотримання правопорядку. Але, за словами очевидців, саме політики-свободівці не лише активно підбурювали і без того схвильованих мітингувальників, а й самі активно брали участь у сутичках. Скоріше все, появу бойової гранати вони передбачити дійсно не могли. Але це не відміняє того, що кинув її у людей свободівець, на мітингу, організованому свободівцями. Відтак відповідальність за події вони мусять нести.
Позиція "Свободи", яка заявила, що її спровокували на це, нагадує мені виправдання ґвалтівника, який каже, що скоїв зґвалтування через те, що його спровокувала коротка спідниця дівчини. Вони мають покаятися, а не виправдовуватися,
— наголосив Фесенко.
Представники влади у подіях винні не менше. Як наголосила Тищенко, в умовах "такої поляризації суспільства, такої втоми від подій, які ми спостерігаємо в Україні, потрібно роз’яснювати людям навіть ті речі, які політикам здаються очевидними". Якби суть того, що відбувалося у парламенті, детально розклали по поличках до голосування, такого розпалу у лавах мітингувальників можна було б уникнути.
Якщо вони не навчаться пояснювати свої дії, не перестануть нагнітати настрої українців (які і без їхньої участі достатньо накручені) і не перестануть спекулювати на смертях людей – це сумно для них самих.
Це страшний симптом, він вказує на те, що у політиків має включитися інстинкт самозбереження. Такого роду насильницькі дії можуть зіграти і проти них. Якщо політики це не усвідомлять і продовжуватимуть вдаватися до такого роду нагнітань у подальшому – це може зіграти проти них у конкретно фізичному плані,
— вважає Тищенко.
"Те, що вперше в Україні протестуючі застосували зброю повинно налякати нашу владу. Сьогодні напівнормальна людина взяла гранату, а завтра якийсь спокійний стрілок вирішить самостійно встановлювати справедливість. І він вже не буде стріляти в поліцейських, а знайде більш значущу ціль", — додав Небоженко.
Однак, представники влади поки що не схильні до сприйняття тривожних сигналів. У своєму зверненні, яке було спричинене саме сутичками під парламентом, Президент Петро Порошенко сказав, що "це була антиукраїнська акція, за яку всі її організатори, без виключення, всі представники політичних сил мають понести сувору відповідальність". Подібні обіцянки вже лунали після кожної зі скандальних трагедій останнього року. Відповідальні за них досі не відомі.
Читайте також: Хронологія подій під Радою