Відтепер високопосадовці звітуватимуть про власні витрати
Чиновники звітуватимуть про власні витрати, які протягом року перевищать 150 тисяч гривень. З 1 січня набули чинності 2 статті ухваленого у квітні антикорупційного закону.
“Закон передбачає обов’язкове оприлюднення в офіційних друкованих засобах масової інформації декларацій про доходи та витрати вищих посадових осіб держави, також керівників виконавчих органів влади і керівників органів місцевого самоврядування”,- каже Андрій Кухарук (Департамент антикорупційного законодавства Міністерства юстиції).
Однак, експерти зауважують, такий контроль витрат не означатиме, що українці дізнаються скільки і на що витрачають гроші заможні високопосадовці. Інформацію можуть друкувати в обмеженому накладі, до того ж сума, визначена законом, надто завищена.
“Ми рахуємо тільки від 150 тисяч гривень - це майже 15 тисяч євро, це найвища сума в Європі. Приміром, в Німеччині декларуються видатки від 5 тисяч євро. Німеччина в 4 рази багатша від нас, але в них поріг у 3 рази менший, ніж в Україні”, - констатує представник Transparency Іnternational в Україні Олексій Хмара.
З Нового року в Україні перевірятимуть й минуле потенційних чиновників. Стаття 11 закону "Про засади запобігання і протидії корупції" передбачає введення спеціальної перевірки претендентів на державні посади. Нового органу-ревізора вирішили не створювати. Запитуватиме перевірку керівник відомства, що приймає на роботу.
“Такий керівник має направити відповідний запит до органу, який буде уповноважений на перевірку таких даних. Наприклад, достовірність поданих кандидатом відомостей про освіту, перевірка такої інформації покладатиметься на Міністерство освіти молоді та спорту. Перевірку, наприклад, декларацій буде здійснювати Податкова служба”, - сказав Андрій Кухарук (Департамент антикорупційного законодавства Міністерства юстиції).
Водночас незалежного антикорупційного органу влада досі не створила. Планується, що за статусом він буде центральним органом виконавчої влади. Відповідний законопроект Мінюст лише наприкінці року передав на розгляд главі держави.
Терміни створення нового відомства, переконують у Міністерстві, тепер залежать від Адміністрації Президента. Поки на Банковій розмірковують, боротьба з корупцією - повністю на плечах правоохоронців.
“Сума хабарів різна, але є випадки, коли і 9,5 мільйонів і більше вимагають. І як правило, чиновники наживаються на тому - за надання послуг, які би вони мали робити безкоштовно”, - розповів речник МВС Володимир Поліщук.
Протягом 10 місяців 2011 року Міністерство внутрішніх справ виявило майже 16 тисяч злочинів у сфері службової діяльності. Більше півтори тисячі службовців притягуються до відповідальності. Втім, найвищих посадовців серед них лише двоє - колишні заступники міністра юстиції та міністра надзвичайних ситуацій.
“Ті органи, які це здійснюють, зараз не можуть це робить ефективно. Служба безпеки, Міністерство внутрішніх справ - вони є насправді залежними від Президента України, вони не мають достатнього фінансування і в них часто приймаються політичні рішення”, - каже представник Transparency Іnternational в Україні Олексій Хмара.
“Для того, щоб дійсно боротися з корупцією, в першу чергу, треба усувати недосконалість нашого законодавства. В багатьох наших органах виконуються і повноваження по наданню адміністративних послуг, і по контролю в сфері їх реалізації”, - сказав керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
Тим часом, Україна за індексом корупції, згідно з даними міжнародної організації Transparency International, минулоріч скотилася з 134 на 152 місце. Це гірше Молдови, Росії та Білорусі.