Відверте інтерв'ю з Деканоїдзе: про поліцію, політичні амбіції та чутки про відставку
Гість програми "Лівий берег" з Сонею Кошкіною — глава Нацполіції Хатією Деканоїдзе.
Реформа поліції
– Чесна і нормальна поліція – це дуже важливо для країни. Я не дуже люблю, коли реформу поліції ділять на певні етапи. Це дуже довгий шлях. І реформа сама по собі це процес, який не закінчується. Наразі ми маємо 32 міста, де працює нова поліція. 90% із поліцейських – це абсолютно нові люди.
Найголовніше те, що ми змогли впровадити нові стандарти відбору, підготовки, обмундирування. Взагалі ми створили нове поняття "поліцейський".
– Окрім міст є ще міжнародні траси, і для мене головне, щоб патрульні перекривали головні "артерії". Наразі поліцейські працюють на трасі Київ – Чоп. Але окрім бюджетного голоду, поліція зараз відчуває і кадровий. Нам бракує патрульних. Адже ми поставили дуже високі стандарти. Ми ще вирішили продовжити період навчання поліцейських. Збільшити термін з 3 до 4,5 місяців. Окрім цього, важлива ще й перепідготовка нових поліцейських. Щоб працівники поліції розуміли, що досконалості немає меж.
Чутки про відставку
– Чутки про те, що я хочу залишити пост ширяться ще з осені. Після того, як з посади пішла Ека Згуладзе, всі почали в мене про це запитувати. Я вас запевняю, що як тільки я прийму таке рішення, то одразу повідомлю. Тому що життя – це така річ, що все відбувається. Я в житті б не подумала, що можу стати начальником поліції в Україні.
Подвійне громадянство
– Декілька днів тому я дізналася, що в Грузії запустили процес про громадянство. Я отримала попередження про те, що мене хочуть позбавити грузинського громадянства. Але наразі я маю і грузинський, і український паспорт. Українське законодавство це дозволяє протягом двох років перебування на певній посаді.
Політичні амбіції
– Я не зав’язана ні в політиці, ні в бізнесі в Україні. Політичних інтересів в Україні в мене немає.
Я глава поліції. Поліція має бути аполітична. Це стандарт. Я не хочу й не буду йти в політику.
Проросійські настрої в Грузії
– Я думаю, що грузинський народ зробить правильний вибір на виборах. В нас є тяжкий досвід. В нас окуповано 25% терориторії країни. Я добре пам’ятаю першу війну. Я пам’ятаю, як розстріляли моїх родичів. Це мій біль. Це біль всього грузинського народу. від правлячої партії за останні чотири роки я ні разу не почула про те, що існує реальна окупація нашої країни. Політика "кокетування" з Росією не допомагає.
Проросійські сили дуже сильні, влада навіть це фінансує. Але я впевнена, що грузини зроблять правильний вибір.
Бюджетний голод
– Нам не вистачає бюджетних грошей, нам не вистачає навіть і "донорської" допомоги. Як я дивлюся на реформу: перший напрямок – це відбір в поліцію, другий – тренінги (до слова, скоро буде створена Поліцейська академія), третій – обладнання, четверта – це законодавча база. Саме це все і створює фон та платформу для реформи. А от щоб мотивувати поліцейського потрібна хороша зарплата. Я хочу, щоб окрім форми та машин, вони ще й мали планшети та доступи до баз.
Всього для поліції, щоб перевдягнути, перевзути, надати машини та відбування обладнання – потрібно близько 200 мільйонів доларів.
Прокуратура і суди
– Поліція самостійно працювати не може. Дуже легко критикувати саме поліцейських. Бо 99% людей стикають саме з ними. З прокуратурою та судами – стикаються менше людей. Поліція – це front line (ліня фронту). І якщо між судами, прокуратурою та поліцією не буде синхронності – то сама поліція нічого вдіяти не зможе.
Рівень злочинності
– На рівень злочинності впливає багато факторів. Наприклад, низький рівень життя чи активний кругообіг зброї в країні. Поліція реально може впливати лише на 10% цих факторів. Адже більшість цих причин залежать не від нас.
Порушення високопосадовців
– Ніколи вископосадовці мені не телефонували, щоб щось вирішити. Було 3-4 дзвінки від людей, мовляв, треба допомога, бо зупинила поліція. Але відповідь моя і так відома.
Більше того, нещодавно в Борисполі поліцейські зупинили мене. Я була в машині з водієм, він порушив правила дорожнього руху і нас зупинили.