Вимога "перейти на рублі" при оплаті за газ ніяк не врятує Росію
Джерело:
фейсбук Костянтина СонінаСподівався, що не доведеться писати про вимогу платити за російський газовий експорт у рублях, тому що в ньому немає жодного економічного сенсу, це – чистої води вуду-економіка. Але, схоже, треба написати, що це вуду-економіка, віра у чарівну (тобто, насправді вигадану) силу грошей.
Чому ця вимога не може нічого змінити?
Тому що сенс транзакції – це обмін російського газу на іноземні товари (імпорт). Все, економічно цей обмін не зав'язаний ні на долар, ні на євро, ні на рубль.
Читайте також Росія готується до репарацій Україні: що забув Абрамович на переговорах
Можна просто обмінювати газ та нафту на товари, так і робив СРСР. Оскільки обмін залежить від цього, що використовується під час обміну, вимога "перейти на рублі" немає сенсу.
Звичайно, у кожного процесу обміну є витрати. Якщо підганяти фури з товарами за кожну цистерну газу – вони високі, якщо просто переводити долари на якийсь рахунок – низькі.
Вуду-піпл
Через санкції витрати виросли і суттєво. Через вимоги перейти на рублі витрати ще більше зростають – тобто продавець газу (Росія) і покупець (країни ЄС) отримають менше, ніж раніше, а посередники – більше.
Тобто від переходу на рублі Росія, звісно, втрачає. Але важливо – витрати можуть бути 1%, 5%, навіть якщо 20% – це все одно не щось важливе, і не щось принципово мінливе.
Думати, що від того, в якій валюті розплачуєшся, щось може серйозно змінитись – це віра у вуду. Втім, якщо рішення розпочати війну з Україною було засноване на вуду-аналізі, то чому б не застосовувати його і в економіці.
#Save Ukraine – дивіться звернення Президента Зеленського: