Війна Білорусі та ЄС: чи може Лукашенко спрямувати мігрантів в Україну

5 листопада 2021, 20:10
Читать новость на русском

Мігранти з Іраку намагалися прорватися на територію Польщі з Білорусі, але колючий дріт стримав групу. Однак він не встановлений вздовж всієї лінії кордону, тому на інших ділянках нелегали мають більше шансів потрапити у Євросоюз.

Не краща ситуація і на кордоні Литви та Білорусі. Там міграційна криза загострилася ще влітку.

До теми Кремль таємно перекидає агентів до ЄС, прикриваючись мігрантами з Білорусі

Тоді ж литовська влада почала зводити огорожу з колючим дротом на кордоні з Білоруссю. Наразі побудували понад 100 кілометрів з 500 необхідних.

Ми можемо точно сказати, що почуватимемося краще, тому що фізичний бар'єр дійсно необхідний для нашого захисту від гібридної атаки Лукашенка,
– заявила міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте.

Як Білорусь використовує біженців

Навесні Білорусь значно полегшила видачу в'їзних віз громадянам з країн, які є основними постачальниками мігрантів до ЄС – Іраку, Сирії та Пакистану.

Крім того, спростили процедури перевірки на білоруській території та запустили прямі рейси до Мінська з Тегерану, Дамаска й Абу-Дабі. Це дозволило розквітнути нелегальному трафіку мігрантів з Близького Сходу й Азії до Євросоюзу.

"Лукашенко використовує біженців як інструмент, щоб чинити тиск на європейські країни. Він є шефом державної мережі контрабанди", – зазначив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас.


Олександр Лукашенко використовує біженців для власних цілей / Фото Getty Images

До Литви через кордон з Білоруссю у серпні нелегально потрапили понад 4 тисячі біженців. Водночас до Польщі лише у вересні намагалися пробратися з білоруської території 11 тисяч нелегалів.

Через це в Брюсселі замислилися над запровадженням вже 5 пакета санкцій проти білоруського режиму. Однак експерти вважають, що це навряд чи змусить Лукашенка піти на поступки, адже потураючи нелегальній міграції, він має на меті власні цілі.

Перше завдання – зробити так, щоб "пікіровка політична", зокрема з Білоруссю, була дорогою, принаймні для сусідніх країн,
– заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.

Ще одне завдання – підвищити ставки у переговорах з Брюсселем. Усе через те, що нагнітання ситуації в ЄС дозволить Лукашенку почати торги з європолітиками щодо скасування санкцій, які боляче б'ють по білоруській економіці.

Дізнайтеся більше Лукашенко боїться, щоб польські танки біля кордону "не розв'язали войнушку"

Вже зараз його дії поглибили розкол всередині ЄС, адже більшість мігрантів прагнуть дістатися у Німеччину та Швецію. Відтак Польща й Литва для них є лише країнами транзиту.

Розкол в ЄС тішить Путіна

На тлі збільшення міграційного потоку Берлін звинуватив Варшаву у слабкому контролі на східних кордонах. Для того, щоб зменшити ризики, німецька влада запровадила перевірки на кордоні з Польщею.

Розвели мігранти по різні боки й Польщу з Ірландією. Остання виступає проти запровадження санкцій щодо компанії "Белавіа", яка причетна до переправлення мігрантів у Білорусь, оскільки ірландська компанія Ryanair надала білоруській свої літаки в довгострокову оренду й не бажає розривати контракт.

Розкол в ЄС, вочевидь, грає на руку не лише Лукашенку, а і його найближчому другу-диктатору – Володимиру Путіну.

Насправді, що робить Путін руками Лукашенка – громить Європу, розчленовує європейський ринок, сегментує його, завдає удару по гуманітарній сфері завдяки оцій міграційній кризі,
– заявив експосол України в Білорусі Роман Безсмертний.

Путін може маніпулювати Лукашенком, адже той залежить від кремлівських кредитів. Відтак самопроголошений президент Білорусі готовий йти тому на поступки.


Лукашенко йде на поступки Путіну / Фото Getty Images

Чи варто Україні чекати мігрантів

Така ситуація потенційно може загрожувати Україні. Однак експерти вважають, що очікувати напливу мігрантів зі Сходу та Африки в нашій державі не варто.

Білорусь, економіка, соціальна ситуація там залежать від України й тому Лукашенко не може проти неї застосувати інструменти, які він використовує проти Литви, Польщі та інших країн,
– розповів експосол України в Білорусі Роман Безсмертний.

Щодо України тандем Лукашенка й Путіна застосовує інші гібридні методи. На території Білорусі спільно з Росією створили 2 військово-навчальні бази.

В одну з таких (в Барановичах) вже перекинули 4 російські винищувачі СУ-30. Звідти до кордону з Україною лише 430 кілометрів.