Початок переговорів про вступ до ЄС, обмін полоненими: хронологія 853 дня війни

26 червня 2024, 00:00
Читать новость на русском

Російські війська не полишають спроб захопити дедалі більше української землі. Водночас Сили оборони дають їм потужну відсіч та завдають шалених втрат у живій силі та техніці.

Україна протистоїть повномасштабній агресії Росії вже 853 добу. Що відбувалося на фронті, в тилу та на міжнародній політичній арені – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Дивіться також Для чого Україна масово знищує ППО росіян у Криму та чи допоможуть їм новітні С-500

00:00, 26 червня

Росія використовує Харків як плацдарм для випробувань модифікованих боєприпасів, – Синєгубов

Ворог не зупиняється, а постійно випробовує модифіковані боєприпаси, використовуючи місто Харків як плацдарм для своїх тренувань,
– наголосив Синєгубов.

Він зазначив, що російська армія "намагається адаптуватися і весь свій мотлох, який знаходиться на складах, використовувати проти нашого мирного цивільного населення".

"Ми мали перший удар по місту Харків у неділю, по території приватної школи. Це був КАБ-250. Боєприпас був з крилами, з GPS-модулем", – розповів глава ОВА.

За словами Синєгубова, ворогу дедалі стає все дорожче і складніше використовувати ракетні системи, наприклад "Калібри", які коштують близько 10 мільйонів доларів. Так само С-400 – це близько 2 мільйонів доларів, якщо брати С-300 – до 500 тисяч доларів коштує одна ракета.

Саме тому росіяни почали використовувати для ударів по Харкову УМПБ 30-Д. Їхня вартість близько 100 тисяч доларів, а після модифікації, можливо, трохи більше.

23:58, 25 червня

У цьому обміні бійців з підрозділу "Азов" немає

25 червня відбувся 53-й обмін військовополоненими. Серед 90 захисників – 52 повернених додому оборонці "Азовсталі" з різних частин та відомств. На жаль, серед них немає бійців бригади "Азов",
– йдеться у повідомленні Асоціації родин захисників "Азовсталі".

23:57, 25 червня

Зеленський показав відео з українськими полоненими, яких повернули додому

Україна 25 червня провела обмін полоненими. Так, з ворожого полону повернулися 90 захисників.

Володимир Зеленський показав кадри, як наші воїни поверталися в рідну Україну.

23:56, 25 червня

Глава Пентагону поговорив з міністром оборони Росії

Глава Пентагону Ллойд Остін 25 червня мав телефонну розмову з міністром оборони Росії Андрєя Белоусова. Під час розмови між міністрами пролунала і тема України.

Речник Пентагону Райдер зазначив, що Остін під час розмови з Білоусовим, обговорив з ним війну в Україні та наголосив на важливості збереження ліній комунікацій між відомствами США та Росії.

На питання про те, хто саме ініціював дзвінок, речник Пентагону відповів, що це був Ллойд Остін.

Пет Райдер також заявив, що США не планують відправляти своїх військових для бойових дій в Україну, тим самим повторивши слова президента США Джо Байдена.

Варто зазначити, що востаннє міністри оборони США і Росії спілкувалися у березні 2023 року, коли на посаді ще був Сєргєй Шойгу.

23:52, 25 червня

У Києві та низці областей була повітряна тривога. У Повітряних силах повідомляли про загрозу застосування балістичного озброєння в областях, де оголошена тривога.

23:51, 25 червня

Серед повернених полонених є оборонці "Азовсталі"

Наша держава змогла повернути аж 52 захисники "Азовсталі". Про це повідомив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

21:57, 25 червня

В Україну повернулися 90 захисників

В Україну з ворожого полону повернулося 90 українських захисників. Про це повідомив Володимир Зеленський.

Воїни Нацгвардії, ВМС, армії, тероборонці, прикордонники. Ті, хто захищали Маріуполь. Ті, хто захищали ЧАЕС. Ті, хто були на Херсонському, Донецькому, Харківському, Запорізькому та Луганському напрямках,
– написав президент України. 


В Україну повернулися 90 захисників / Фото Володимир Зеленський

21:03, 25 червня

Росія використовує Харків як плацдарм для випробувань, – Синєгубов

Олег Синєгубов заявив, що Росія використовує Харків як плацдарм для випробувань модифікованих боєприпасів.  Він додав, що російська армія "намагається адаптуватися і весь свій мотлох, який знаходиться на складах, використовувати проти нашого мирного цивільного населення".

Ми мали перший удар по місту Харків у неділю, по території приватної школи. Це був КАБ-250. Боєприпас був з крилами, з GPS-модулем,
– заявив Синєгубов. 

20:45, 25 червня

Суд відправив нардепа Миколу Тищенка під цілодобовий домашній арешт за фактом побиття військового у Дніпрі.

Під арештом він буде 2 місяці, саме про такий запобіжний захід просили прокурори.

19:59, 25 червня

У вечірньому зведенні Генштаб ЗСУ повідомив, що кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 121.

Зокрема, ворог активно намагається атакувати на Покровському напрямку. Там українські захисники відбили 32 атаки, 7 бойових зіткнень – ще тривають.

19:36, 25 червня

З 1 січня 2024 року російські окупанти випустили по території України 2 277 ударних безпілотників типу "Shahed". Сили ППО знищили близько 86% – 1 953 "Шахеди".

Таких результатів вдалось досягти завдяки нарощенню бойових спроможностей мобільних вогневих груп Сил оборони України. Це тисячі військовослужбовців, які майже щоночі виїжджають на вогневі позиції й б'ють ворожі БпЛА з усього наявного у них озброєння,
– наголосив командувач Повітряних сил Микола Олещук.

19:08, 25 червня

На День Конституції рух "Жовта Стрічка" запускає флешмоб "Це – Україна".

Мешканців окупованих територій закликають фотографувати стікери з написом "[Назва міста] – це Україна" біля визначних місць.

Мета – показати світу, що спротив на окупованих землях посилюється.

18:53, 25 червня

Кабмін дозволив бронювати 100% саперів

Кабінет міністрів дозволив бронювати 100% саперів. Йдеться про цивільних осіб, які займаються гуманітарним розмінуванням та пройшли базову підготовку.

Вони можуть бути заброньовані незалежно від військово-облікової спеціальності, віку чи військового звання. Однак, якщо 6 місяців заброньований сапер не буде проводити розмінування, то бронювання скасовується.

18:37, 25 червня

СБУ повідомила про підозру генералу росгвардії

Служба безпеки України повідомила про підозру генералу росгвардії, який брав участь у захопленні та окупації правобережжя Херсонщини. Мовиться про генерал-полковника Ігоря Турченюка – командувача угруповання військ "Південь".

За даними слідства, на початку повномасштабного вторгнення Росії його підрозділи брали участь у захопленні правобережної території Херсонщини. Під час окупації регіону Турченюк також командував так званими "фільтраційними" групами російських військових, які переслідували учасників руху опору.

Крім того, за наказом російського генерала його підлеглі нападали на учасників акцій протесту, які виступали проти збройної агресії Росії. 

18:05, 25 червня

У Торецьку волонтери фонду "Схід SOS"

25 червня 2024 року екіпаж Благодійного фонду "Схід SOS" потрапив під обстріл окупантів під час евакуації жителів Торецька.

Відомо, що російська армія завдала удару по місту приблизно о 9:30. Під обстріл потрапила евакуаційна автівка фонду, екіпаж якої встиг забрати 2 людей і прямував до ще 4 осіб.

Ударна хвиля вибила скло машини, уламкові поранення отримав водій Владислав Арсеній. Другий член екіпажу, Олександр Стасенко, не постраждав.

17:42, 25 червня

Рада ЄС схвалила угоду про гарантії безпеки з Україною

Рада ЄС ухвалила текст безпекової угоди, яку планує підписати з Україною. Міністерка закордонних справ Бельгії не стала розкривати деталі, але заінтригувала заявою, що на саміті, який відбудеться цього тижня, Рада ЄС "дасть повне уявлення про підтримку України в усіх її проявах".

17:17, 25 червня

Правоохоронці встановили всіх причетних до нападу на військовослужбовця Дмитра "Сина" Павлова. Одного з активних учасників подій вже затримали.

За фактом конфлікту поліція за процесуального керівництва Дніпропетровської обласної прокуратури розпочала два кримінальні провадження – за незаконне позбавлення волі та катування.

16:53, 25 червня

У Міноборони не підтримали збільшення терміну оновлення даних

Раніше у ЗМІ повідомляли, що термін на оновлення військово-облікових даних можуть збільшити до 14 жовтня 2024 року. Низка нардепів повідомляла, що відповідне рішення підтримали й в Міноборони. 

Однак згодом цю інформацію спростували. "Українська правда" опублікувала заяву, у якій мовиться, що Рустем Умєров не підтримував продовження терміну на оновлення військово-облікових даних. 

Відтак, всі військовозобов'язані повинні оновити свої дані до 16 липня 2024 року. В іншому випадку військовозобов'язані можуть отримати штраф. 

16:30, 25 червня

Україна офіційно почала переговори про вступ до ЄС

25 червня офіційно стартували переговори про вступ України до ЄС. Що стосується переговорних рамок, то наша держава повинна продовжувати реформи у сферах верховенства права, демократії, економіки та боротьби з корупцією для вступу до ЄС.

16:21, 25 червня

Уряд звільнив голову Вінницької ОВА

Уряд звільнив голову Вінницької ОВА Сергія Борзова після 4 років на посаді. Як повідомив Борзов, він пішов з посади через стан свого здоров'я. 

15:52, 25 червня

Військово-обліковий документ відтепер можна отримати без відвідування ТЦК. Як пояснили в Мінцифрі, за 15 хвилин цей документ можна отримати в будь-якому ЦНАПі. 

Електронний документ матиме таку ж юридичну силу, як і паперовий, й буде чинним протягом 1 року з моменту формування.

15:03, 25 червня

ЄС продовжив тимчасовий захист для біженців з України до 4 березня 2026 року.

Цей захист отримають близько 4 мільйонів українців, які проживають у країнах Євросоюзу.

14:41, 25 червня

У Сухопутних військах ЗСУ спростували повідомлення про те, що з навчального центру буцімто втекли колишні в'язні, які долучилися до лав армії, не відповідає дійсності.

Всі колишні ув'язнені зараз проходять активну підготовку та готуються до виконання бойових завдань у своїх підрозділах. На жаль, деякі українські медіа поширюють неперевірену та недостовірну інформацію, яка працює на ворога та дискредитує мобілізаційну кампанію,
– наголосили в ЗСУ. 

14:34, 25 червня

Тищенку обирають запобіжний захід за напад на військового

Нардепу Миколі Тищенку обирають запобіжний захід. Він вже прибув до суду, однак складати мандат не збирається. 

Сторона звинувачення закликає обрати Тищенку суворий запобіжний захід через напад на військового, адже нардеп може спробувати втекти за кордон. 

14:02, 25 червня

Суд в Гаазі видав ордери на арешт Шойгу та Герасимова

Міжнародний кримінальний суд 25 червня видав ордери на арешт Сєргєя Шойгу та Валєрія Герасимова за ймовірні міжнародні злочини під час війни Росії проти України.

Палата досудового розслідування II вважає, що існують достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані російськими збройними силами по українській електричній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року,
– вказали в МКС.

13:53, 25 червня

ЄСПЛ виніс вердикт у справі щодо окупації Криму

Європейський суд з прав людини виніс вердикт у справі "Україна проти Росії щодо Криму". Суд визнав, що Росія систематично порушує права людини на окупованому півострові.

Загалом Україна довела в ЄСПЛ, що:

  • Російська окупаційна влада незаконно затримувала українців та кримських татар на півострові;
  • Росія проводила примусовому паспортизацію наших громадян;
  • Окупанти забороняли мирні зібрання та протести;
  • Кримських татар росіяни піддавали дискримінації;
  • Права політвʼязнів порушувались, також вони піддавались жорстокому поводженню.
13:52, 25 червня

Синєгубов про ситуацію на Харківщині

В етері телемарафону очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про оперативну ситуацію в області.

  • Сьогодні після 10 ранку ворог завдав щонайменше три авіаудари по цивільним інфраструктурним об‘єктам у Харкові. На щастя, без постраждалих.
  • Загалом за добу росіяни випустили по Харківщині 42 керовані авіабомби.
  • Наслідки обстрілів 22-23 червня: у медзакладах перебуває 19 людей, з них дві дитини 12 та 13 років. Троє людей у важкому стані. Іншим постраждалим надається планова допомога, вони перебувають в стаціонарах з травмами середнього ступеня.
  •  Внаслідок ворожих атак по Харкову майже повністю було пошкоджено 40 приватних будинків. Вибуховою хвилею було вибито більше 1000 вікон у багатоквартирних будинках. Ліквідація наслідків обстрілів триває.
13:09, 25 червня

“Ми повинні бути готові упродовж наступник п’яти років”, — німецька міністерка прокоментувала вступ України до ЄС

Україна та Молдова досягли успіху у реформах, водночас підготуватися до розширення має й сам ЄС. Євросоюз повинен запровадити внутрішні реформи упродовж наступних п’яти років, до 2029 року. Про це заявила міністерка Європи у німецькому уряді Анна Лурманн, передає кореспондентка 24 каналу.

За її словами, Україна та Молдова “досягли величезного прогресу” у сфері верховенства права, боротьби з корупцією та забезпеченні свободи преси. Саме тому ми розпочинаємо переговори про вступ.

Водночас ми маємо підготувати ЄС до цього розширення. Тому, важливо, щоб наприкінці тижня Європейська Рада також розглянула амбітну програму реформ для ЄС. Зрештою, ми повинні бути готовими до цих вступів до кінця каденції Європарламенту, а отже необхідно амбітно реформувати ЄС,
— сказала Лурманн.

13:09, 25 червня

Рада ЄС сьогодні схвалить гарантії безпеки для України

Сьогодні Рада ЄС із загальних справ ухвалить гарантії безпеки для України. Про це повідомила держсекретарка з європейських справ Хорватії Андрея Метелко-Згомбич напередодні засідання.

Посли держав-членів ЄС активно працювали над останніми правками документа. Міністри схвалять текст гарантії безпеки під час сьогоднішньої зустрічі.

Ми дійсно дуже раді, що на сьогоднішньому засіданні Ради із загальних питань ми зможемо схвалити зобов'язання щодо безпеки для України,
— сказала Андрея Метелко-Згомбич.

Міністерка Німеччини з питань Європи Анна Лурманн заявила, що гарантії безпеки між ЄС та Україною зараз перебувають на завершальній стадії переговорів. Представниця німецького уряду очікує, що їх підпишуть лідери під час засідання Євроради наприкінці тижня.

11:48, 25 червня

ЄС розпочали переговори про вступ України

Уранці 25 червня стартували переговори про вступ України до ЄС.

Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала Україну, а також Молдову, з початком переговорів.

Посадовиця підкреслила, що це дуже хороша новина для українського, молдавського народів та всього ЄС. Фон дер Ляєн звернула увагу, що на нашу країну чекає складний шлях, однак сповнений можливостей.

11:11, 25 червня

Росіяни обстріляли залізницю

В Укрзалізниці розповіли, що 24 червня окупанти завдали удару по залізничній інфраструктурі Донеччини. 

Внаслідок ворожого обстрілу поранено двох залізничників, пошкоджено інфраструктуру та рухомий склад у Покровську,
– мовиться в повідомлені.

Крім того, внаслідок обстрілу пошкоджені адміністративні будівлі, контактна мережа, колії, пристрої сигналізації та звʼязку і маневровий локомотив.

10:58, 25 червня

Окупанти вдарили по Харкову

Уранці 25 червня у Харкові пролунала серія вибухів. Терехов розповів, що окупанти вдарили по житловій забудові одного з найбільших районів міста.

Попередньо без загиблих та постраждалих. Пошкоджені багатоквартирні будинки,
– додав міський голова.

10:56, 25 червня

ГУР уразили склад боєприпасів у Воронезькій області

Вночі українські захисники уразили склад снарядів у Воронезькій області.

На місці ураження спалахнула величезна пожежа з детонацією. Відомо, що вона триває досі. У розвідувальному відомстві кажуть, що польовий склад з боєприпасами вибухатиме ще довго.

10:55, 25 червня

У Держдепі США відповіли, чому е хочуть визнавати Росію спонсоркою тероризму

Після нападу Росії на Україну, багато країн Європи визнали Росію спонсором тероризму, але США відмовляються цього робити.

Держдеп США вважає, що визнання Росії спонсором тероризму матиме негативні наслідки, тому пропонує ефективніші способи, такі як санкції та обмеження на експорт.

08:44, 25 червня

Ворог обстрілює Дніпропетровську область

Очільник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак повідомив, що вранці окупанти вдарили по Нікополю та Марганецькій громаді дронами-камікадзе.

На щастя, без жертв та постраждалих. Втім, пошкоджена інфраструктура та автомобілі.

Наслідки ворожих обстрілів / Фото Сергія Лисака

08:42, 25 червня

Втрати ворога

Минулої доби ЗСУ ліквідували 1180 окупантів. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ліквідовано 536 840 російських військових.

08:39, 25 червня

Дуда розповів про результати розмови з Сі Цзіньпіном щодо війни в Україні

Президент Польщі Дуда зустрівся з лідером Китаю Сі Цзіньпіном для обговорення війни в Україні та шляхів врегулювання конфлікту.

Дуда виклав свою позицію щодо ситуації в Україні. Він наголосив на незмінності кордонів та висловив сподівання на завершення війни відповідно до міжнародного права.

Лідер Китаю підтвердив бажання миру, а Дуда зазначив, що їхню точку зору вислухали.

06:32, 25 червня

Данія припинить навчання українських пілотів на Ф-16

Данія припинить навчання українських пілотів на F-16 до кінця 2024 року. Причина – перехід на сучасніші літаки F-35 у 2025 році.

До кінця 2024 року 20 українських пілотів повинні закінчити навчання на винищувачах F-16. Водночас міністр оборони Данії наголосив, що країна зможе робити внесок у навчання українських пілотів на території інших країн.

06:30, 25 червня

Дрони атакували Бєлгород

Окупанти повідомили про масовану атаку дронів у Бєлгородській області. У місті чули потужні вибухи.

Російські пропагандисти заявляють про нібито "успішну роботу ППО", однак у мережі публікують реальні наслідки вибухів. Зокрема, відомо про пошкодження багатоповерхівок.

06:29, 25 червня

Стали відомі деталі безпекової угоди між Украхною та ЄС

Посли Євросоюзу дійшли до згоди щодо тексту гарантій безпеки для України з боку ЄС.

Тепер текст мають затвердити міністри загальноєвропейських справ під час засідання Ради ЄС у вівторок. Про це на умовах анонімності повідомив високопосадовець ЄС.

Якщо всі держави-члени ЄС погодяться із текстом на рівні міністрів, документ передадуть на підпис під час засідання Європейської Ради наприкінці тижня.

У чернетці проєкту документа, доступ до котрої отримали журналісти "Радіо Свобода", мовиться про ухвалені раніше програми фінансової та військової підтримки України. Зокрема, у безпековій угоді згадують про:

  • 50 мільярдів євро, які закладені у бюджет Євросоюзу на 2024 – 2027 роки в рамках програми Ukraine Facility,
  • кошти на відшкодування країнам ЄС наданої Україні зброї з Європейського фонду миру,
  • 5 мільярдів євро на зброю з Фонду допомоги Україні,
  • прибутки від заморожених російських активів.
06:22, 25 червня

Іспанія передала Україні другу партію ракет до Patriot

Друга партія зенітних ракет Patriot дальнього радіуса дії від Іспанії вже прибула в Україну.

Також пакет допомоги включає другу партію бойових танків Leopard, різні типи боєприпасів, системи боротьби з безпілотниками та багато іншого.

Зауважимо, що Іспанія до 2027 року зобов'язалася допомогти Україні на 5 мільярдів євро через Європейський фонд миру.