Військова економіка в Україні – це "клондайк" Порошенка, – німецьке видання

3 листопада 2017, 23:20
Читать новость на русском

Два тижні тому в Україні викрили корупційну схему розтрати 149 мільйонів гривень під час закупівель у Міністерстві оборони, яку, за підозрою НАБУ, організували заступник міністра оборони України Ігор Павловський та директор департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів міністерства Володимир Гулєвич.

Ця справа, незалежно від того, виявляться підозрювані винними чи ні, проливає світло на масштабну корупцію у сфері оборони України, і головним у цій корупційній діяльності є Президент Петро Порошенко, пише у статті для Frankfurter Allgemeine Zeitung Конрад Шуллер.

Читайте також: Масштабна схема корупції у Міноборони: що відомо про підозрюваних

Оборанна галузь України є монополістичною, зауважує автор пубілкації.

Майже для всієї продукції зареєстрований всього лише один постачальник, який може піднімати ціни, не відчуваючи тиску конкурентів. Лише державний військовий конгломерат "Укроборонпром" – домінант у цій галузі – вирішує, що із військової продукції буде імпортовано,
– зазначає журналіст.

Організація НАКО, яка спільно із Transparency International контролює ринок озброєння в Україні, на своєму інтернет-сайті повідомляє, що 45% закупівель засекречені, що приблизно втричі більше, ніж у Сполучених Штатах. Таким чином, значна частина військової економіки позбавлена будь-якого контролю, веде далі аналітик. Тому Transparency International на міжнародній шкалі від A до F помістила український оборонний сектор в групу D – категорія із "високим корупційним ризиком".

Шуллер називає військову економіку в Україні "новим клондайком". Він вказує, що саме війна з Росією, яка вже забрала більше десяти тисяч життів, відкриває небачене раніше джерело доходів для тих, хто до цієї галузі причетний.

Для цього є багато причин. По-перше, тут ділиться великий пиріг. З моменту російської атаки, що почалася три з половиною роки тому, оборонний бюджет постійно збільшувався. У 2016 році він становив близько 4% внутрішнього валового продукту. На 2018 рік Порошенко пообіцяв виділити 5% – так вдасться досягнути рівня Росії,
– пояснює автор статті.

Сфера оборони України повністю належить Порошенку, констатує Шуллер. До того ж, український лідер не любить, щоб у сферу його впливу хтось "заглядав".

Читайте також: Схему корупції у Міноборони свідомо прикривали, – Анатолій Гриценко

"Верхню гілку управління військовою промисловістю Порошенко окупував разом зі своїми друзями. У Раді безпеки працює його давній діловий партнер, промисловий магнат Олег Гладковский, який в ролі заступника голови відповідає за закупівлі. Людина, яка офіційно заперечує свою роль "наглядача" за оборонним сектором при президенті. На чолі ж "Укроборонпрому" стоїть Роман Романов, який раніше працював на них обох: він як автодилер був пов'язаний із виробництвом автомобілів Гладковского "Богдан", а для президента він керував штабом його виборчої кампанії у 2014 році в Херсонській області", – нагадує журналіст.

Тож разом всі ці факти складаються у структуру впливу, яка у професійних колах описується як "вертикаль Порошенко", акцентує увагу німецький оглядач.

Читайте також: В НАБУ пообіцяли "особливу увагу" Міністерству оборони через наявні факти корупції